• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy chorzy na cukrzycę zyskają dostęp do doskonalszej insuliny?

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2016 23:38

Ministerstwo Zdrowia rozważa refundację długo działającego analogu insuliny o wyraźnie korzystniejszym profilu działania od dotychczas stosowanych. Analog pozwala lepiej niż dotąd ograniczyć u chorych na cukrzycę występowanie powracających hipoglikemii. - Nie mamy jednak potwierdzenia, że wejdzie na listę refundacyjną - mówi nam Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Czy chorzy na cukrzycę zyskają dostęp do doskonalszej insuliny?
Nowy analog pozwala lepiej niż dotąd ograniczyć u chorych na cukrzycę występowanie powracających hipoglikemii. Fot. archiwum RZ

W kraju od 2000 roku dostępna jest glargina (Lantus), długo działający analog insuliny. Jego dostępność znacznie poprawiła u chorych skuteczność kontroli poziomu glikemii między posiłkami oraz w nocy. Jest już też biosymilar tego preparatu.
 
Szesnaście lat od momentu wprowadzenia glarginy pojawia się możliwość jeszcze lepszego kontrolowania cukrzycy. Ministerstwo Zdrowia rozważa refundację długo działającego analogu insuliny o wyraźnie korzystniejszym profilu działania.
 
Nowy preparat insuliny (Toujeo) jest 3-krotnie zagęszczonym roztworem już znanej i dostępnej od wielu lat glarginy. Zamiast 100 jednostek w mililitrze, jak w stosowanej już od lat glarginie, nowy analog zawiera 300 jednostek w mililitrze.
 
- To zagęszczenie cząsteczki spowodowało ciekawe dodatkowe właściwości nowej insuliny. Uzyskana insulina ma, w porównaniu ze znaną dotychczas glarginą, bardziej płaski profil działania. Charakteryzuje ją również wydłużony czas działania - nawet do 30 godzin, podczas gdy mniej stężona glargina działała do 24 godzin - tłumaczy prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
 
Jak wyjaśnia profesor, ze względu na swój bezszczytowy profil działania nowa insulina okazała się bardziej przewidywalna co do efektu stosowania - daje mniej niedocukrzeń. Z badań klinicznych EDITION wynika, że częstotliwość hipoglikemii u pacjentów wymagających podania Toujeo jest mniejsza o 21-23 proc. niż w przypadku terapii prowadzonej przy użyciu glarginy.
 
To bardzo istotny wynik, bo - jak zauważa prof. Grzegorz Dzida - niedocukrzenie jest w części przypadków nawet bardziej groźne niż wysoki poziom cukru: - Wiemy, że z niedocukrzeniem wiążą się bardzo poważne powikłana, a przede wszystkim zwiększone ryzyko nagłego zgonu.
 
Nowa insulina bardziej niż dotychczas wprowadzone analogi długo działające zbliżyła się pod względem efektów działania do wciąż poszukiwanego preparatu, który w możliwie najwierniejszy sposób naśladowałby działanie naturalnie uwalnianej insuliny.
 
Ze względu na 3-krotnie mniejszą objętość iniekcji w stosunku do dotychczas stosowanego analogu podawanie insuliny stało się mniej bolesne.

Wartością dodaną jest też obserwowany u pacjentów dwukrotnie mniejszy przyrost masy ciała. Badania nie do końca wyjaśniły ten efekt, ale możemy przypuszczać, że wiąże się on ze zdecydowanie mniejszą liczbą niedocukrzeń. Niedocukrzenie powoduje bowiem, że pacjent musi dojeść, a dodatkowo dostarczony pokarm wchłania się i kumuluje w postaci tłuszczu.
 
- Nowa insulina jest cenną opcją terapeutyczną dla tych pacjentów, którzy pomimo stosowania analogów długo działających nie osiągali dotąd dobrego wyrównania cukrzycy, bo występują u nich częste hipoglikemie. Podanie 300 jednostek glarginy w mililitrze dawki pozwala zmniejszyć ryzyko niedocukrzeń - wyjaśnia prof. Grzegorz Dzida.
 
Jego zdaniem dostępność nowego analogu długo działającego pozwoliłaby na wdrożenie skutecznego leczenia tych chorych, u których często występujące hipoglikemie nie mogą być dotąd intensywnie leczone.
 
- Chory po przeżytym niedocukrzeniu obawia się zwiększać dawkę insuliny, w związku z tym utrzymuje się u niego wyższy poziom cukru. Jeśli epizody hipoglikemii pojawiają się rzadziej, to jest większa szansa, że potencjał insuliny można śmielej wykorzystać, podając pacjentowi jej większą dawkę - podkreśla profesor, dodając, że lepsza kontrola cukrzycy uzyskana dzięki nowemu analogowi powinna przełożyć się na dalsze wydłużenia życia chorych z cukrzycą typu 2.

Na pojawienie się nowego analogu na listach refundacyjnych chorzy na cukrzycę czekają z nadzieją, tym większą, że jeszcze w listopadzie MZ podawało, iż refundowanie preparatu może rozpocząć się już w styczniu 2017 r.


- Są dwa główne czynniki, które wyróżniają insulinę Toujeo. Ta insulina zmniejsza ryzyko hipoglikemii, jak również pozwala na zmniejszenie częstości iniekcji. Ta druga kwestia też jest istotna dla chorych, gdyż ich życie to tysiące wkłuć, a możliwość rzadszego przyjmowania insuliny o większym stężeniu oznacza poprawę jakości życia - podkreśla Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Jak zaznacza, Toujeo byłaby refundowana częściowo zamiast innych insulin z grupy analogów długo działających. - Czyli nie stanowiłoby to wyraźnego dodatkowego kosztu dla budżetu w zakresie refundacji - mówi prezes PSD.

- Otrzymaliśmy wcześniej zapewnienia ministerstwa, że nowa insulina trafi na listy refundacyjne od stycznia. Teraz już takiej pewności nie ma, bo nie uzyskujemy żadnego potwierdzenia dla tych deklaracji pytając w Ministerstwie Zdrowia - tłumaczy Anna Śliwińska.

Jak dodaje, zmiany na liście leków refundowanych są wyczekiwane przede wszystkim przez osoby z cukrzycą typu 2, bo od paru lat w tym zakresie nie było istotnych korekt. - Pozytywnym aspektem było dla nas wprowadzenie analogów długo działających do programu 75+, ale dotyczą one tylko pewnej grupy chorych - podkreśla prezes PSD.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum