• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca typu 3, inaczej wtórna. Jak ją rozpoznać? Co z alkoholem?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/WHO/leki.pl08 grudnia 2022 18:30

Utarło się, że cukrzyca występuje w dwóch typach – 1 i 2.Światowa organizacja Zdrowia wyróżnia jeszcze cukrzycę typu 3. Czym się różni? Jaki wpływ na powstanie ma alkohol?

Cukrzyca typu 3, inaczej wtórna. Jak ją rozpoznać? Co z alkoholem?
Podwyższona glikemia na czczo. To może sygnalizować cukrzycę. Fot. Shutterstock
  • Cukrzyca typu 3., inaczej wtórna lub typu 1,5, objawami przypomina chorobę typu 1 i 2
  • Różni się jednak przyczynami powstania
  • Cukrzyca typu 3 powstaje w przebiegu innych chorób o przewlekłym charakterze.

Różne typy cukrzycy. Różnica w przyczynach 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia kilka typów cukrzycy. Cukrzycę typu 3. odróżniają od pozostałych przyczyny jej powstania. Najczęściej są to schorzenia trzustki urazy czy nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Diabetogenne działanie mają też niektóre leki oraz alkohol. Leczenie tego typu cukrzycy zależy więc od przyczyny jej zaistnienia.

Cukrzyca typu 1 najczęściej dotyka dzieci i nastolatki, a jej przyczyną jest defekt komórek beta trzustki, wydzielających insulinę. Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się słabą reakcją komórek na stężenie insuliny w osoczu. To tzw. insulinooporność, którą najczęściej wywołują nadwaga i otyłość.

Tymczasem cukrzyca typu 3 powstaje w trakcie chorób o przewlekłym charakterze, jako niepożądane działanie leków i innych substancji chemicznych. Tego typu cukrzyca może pojawić się również u zdrowych kobiet w trakcie ostatniego trymestru ciąży,. Zaburzenie które ustępuje zwykle po porodzie.

Cukrzyca w ciąży. Czy jest groźna?

Cukrzyca ciążowa to hiperglikemia z wartościami glukozy we krwi powyżej normy, ale poniżej wartości diagnostycznych cukrzycy. Kobiety z cukrzycą ciążową są bardziej narażone na powikłania podczas ciąży i porodu. Te kobiety i prawdopodobnie ich dzieci są również narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Cukrzycę ciążową rozpoznaje się na podstawie badań prenatalnych, a nie na podstawie zgłaszanych objawów.

WHO wylicza przyczyny powstawania wtórnej cukrzycy. Są to:

  • Choroby trzustki (rak, przewlekłe zapalenie).
  • Defekt genetyczny komórki beta trzustki, receptora insuliny lub innych
  • Określone zespoły genetyczne
  • Stosowanie określonych leków
  • Zakażenia
  • Procesy  autoimmunologiczne.

Przyczyny: mukowiscydoza, alkohol i inne

Jakie choroby mają wpływ na powstawanie tego typu cukrzycy? Te, w przebiegu których następuje degradacja komórek beta trzustki. Tak stanie się również w przypadku mechanicznego urazu trzustki.  Na powstawanie cukrzycy typu 3. Mają wpływ takie choroby, jak mukowiscydoza czy hemochromatoza (w trakcie której zbyt dużo żelaza we krwi uszkadza narządy). Wydzielanie insuliny zaburzają także zespół Cushinga, nadczynność tarczycy czy akromegalia.

Cukrzyca wtórna dotyka alkoholików. Codzienne pisie alkoholu nawet w niewielkich dozach przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego trzustki, zmieniającego się na przewlekły. Miąższ trzustki wapnieje, co niszczy komórki beta, co zahamowuje wydzielanie insuliny. Sygnałem możliwego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 3. Jest podwyższona glikemia na czczo.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum