• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca: nowe wytyczne oceny i leczenia dzieci i młodzieży

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2020 10:48

Australijscy specjaliści opracowali nowe wytyczne dotyczące oceny i leczenia cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży z Australii i Nowej Zelandii.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To odpowiedź na falę zachorowań na cukrzycę typu 2 wśród dzieci i młodzieży. Specjaliści wskazują, że u nastolatków komplikacje pojawiają się wcześniej niż u dorosłych z cukrzycą typu 2. Jest też bardziej prawdopodobne, że będą oni musieli zacząć stosować insulinę w ciągu kilku lat od diagnozy. Dlatego wczesne rozpoznanie i leczenie tej choroby ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania powikłaniom i utrzymania długoterminowego zdrowia pacjentów.

Wytyczne Australasian Pediatric Endocrine Group zostały opracowane przez grupę ekspertów ds. służby zdrowia z Australii i Nowej Zelandii, w której skład wchodzili endokrynolodzy, instruktorzy pielęgniarek diabetologicznych, dietetycy, psychologowie i fizjoterapeuci.

Zalecane zmiany zawarte w nowych wytycznych to m.in.: wprowadzenie badań przesiewowych i leczenia cukrzycy typu 2, ściślejsza kontrola cukrzycy u wszystkich nieletnich, możliwość stosowania nowszych leków, obecnie zatwierdzonych tylko dla dorosłych z cukrzycą typu 2, pod kierunkiem endokrynologa dziecięcego.

Cukrzyca typu 2 to poważna choroba, w której organizm staje się oporny na normalne działanie insuliny i / lub stopniowo traci zdolność do wytwarzania wystarczającej ilości insuliny w trzustce. Stanowi 85 do 90 procent wszystkich przypadków cukrzycy i zwykle rozwija się u dorosłych w średnim wieku. Wiele osób, a nawet nastolatków z cukrzycą typu 2 nie przejawia żadnych klasycznych objawów choroby, takich jak letarg, nadmierne pragnienie i potrzeba oddawania większej ilości moczu. 

Więcej: wprost.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum