×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca i otyłość: badacze odkryli enzym, który może być przełomem w walce z tymi chorobami

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia21 lutego 2023 12:21

Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając - ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.

Cukrzyca i otyłość: badacze odkryli enzym, który może być przełomem w walce z tymi chorobami
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Fot. Adobestock
  • Przemiany energetyczne w komórkach decydują o naszym zdrowiu, ale wciąż jeszcze nie są na tyle dobrze poznane, abyśmy mogli regulować te procesy
  • Wiadomo na przykład, że enzym SENP2 odpowiada za spalanie kwasów tłuszczowych w komórkach myszy
  • Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo jako pierwsi zbadali jego działanie w komórkach ludzkich. Jak informują w serwisie Forskning.no, liczą na to, że wiedza ta posłuży do leczenia otyłości i cukrzycy

Skąd się bierze otyłość?

Paliwem, które dostarcza komórkom energii, jest tłuszcz i glukoza. Energia, która nie zostanie natychmiast wykorzystana, zostaje zamieniona w tłuszcz i w tej postaci zmagazynowana w komórkach do czasu, aż będzie potrzebna. Jeśli gromadzimy więcej tłuszczu niż zużywamy, powstaje nadwaga. A ta z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób.

- Odkryliśmy, że enzym SENP2 zwiększa spalanie kwasów tłuszczowych zarówno w komórkach tłuszczowych, jak i w mięśniach. Dzięki temu organizm gromadzi mniej tłuszczu - mówi Solveig Krapf, jedna z autorek badania. I wyjaśnia, że enzym SENP2 oddziałuje na ważny dla procesu spalania receptor jądrowy - cząsteczkę, która pośredniczy w regulacji ekspresji genu. Receptor, zwany PPAR, występuje w różnych wariantach w tkance tłuszczowej i mięśniowej.

Aktywność PPAR jest regulowana między innymi przez enzym z grupy SUMO, a grupę SUMO z kolei reguluje ponownie SENP2.

-T o, czym się zajmuje SENP2, to uwalnianie PPAR z zapaśniczego uścisku SUMO" - obrazowo tłumaczy Solveig Krapf. - Wtedy PPAR może być bardziej aktywny, a przemiana energii bardziej intensywna.

Wydaje się zatem, że będzie można wykorzystać SENP2 w walce z otyłością. Jednak, jak podkreśla Solveig Krapf, do stworzenia na tej bazie leku na otyłość jeszcze daleka droga.

- Możemy sobie jednak wyobrazić, że kiedyś w przyszłości powstaną leki celowane w SENP2, być może właśnie w komórkach mięśniowych lub tłuszczowych, które będą mogły przyspieszyć zachodzący w nich metabolizm.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum