×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca i automatyczny system podawania insuliny: FDA zatwierdza pierwszą taką aplikację

Autor: oprac. ML • Źródło: Runek Zdrowia/PTDIAB.pl18 lutego 2023 18:00

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przekazało, że amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła Tidepool Loop. To pierwsza na rynku zatwierdzona przez FDA aplikacja typu „zrób to sam”: automatyczny system podawania insuliny (AID).

Cukrzyca i automatyczny system podawania insuliny: FDA zatwierdza pierwszą taką aplikację
Automatyczny system podawania insuliny zatwierdzony przez FDA. Fot. Shutterstock
  • Amerykański zespół Tidepool Loop uzyskał zezwolenie FDA dla zautomatyzowanego systemu podawania insuliny
  • Oprogramowanie, opracowane przez Tidepool Loop, łączy trzy komponenty: system ciągłego monitorowania glikemii (CGM), pompę insulinową i specjalny algorytm, który jest dostępny na smartfony z systemem iOS
  • Tidepool nie ogłosił jeszcze, które urządzenia będą kompatybilne z systemem, natomiast dotychczasowa interoperacyjność Tidepool Loop może dać użytkownikom większą elastyczność w wyborze kompatybilnej pompy i CGM zgodnie z osobistymi preferencjami

Zautomatyzowane podawanie insuliny

Dotychczas tworzenie pętli typu „zrób to sam” oznaczało znaczącą ingerencję w pompy insulinowe i instalowanie nowego oprogramowania. Wymagało to specjalistycznej wiedzy technicznej oraz groziło ryzykiem awarii pompy. System po zezwoleniu przez FDA może rozwiązać część tych ograniczeń, umożliwiając większej liczbie osób z cukrzycą typu 1 dostęp do korzyści płynących z tego typu systemu zautomatyzowanego podawania insuliny.

- Tym bardziej warto śledzić rozwój sytuacji, szczególnie w kontekście uzyskania odpowiednich zezwoleń na Europę - informuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Zatwierdzenie Tidepool Loop czyni go pierwszym na rynku zatwierdzonym przez FDA systemem „zrób to sam” lub automatycznym systemem podawania insuliny (AID).

Oprogramowanie, opracowane przez organizację non-profit Tidepool, łączy trzy komponenty: ciągły monitor glukozy (CGM), pompę insulinową i algorytm Tidepool Loop, który będzie dostępny w sklepie z aplikacjami na smartfony z systemem iOS lub Apple.

Funkcje pętli Tidepool

Tidepool Loop ma kilka cech, które różnią się od innych dostępnych systemów AID.

Po pierwsze, aplikacja ma tryb „ustawienia wstępnego przed posiłkiem”, który pozwala użytkownikom dostosować żądany zakres glukozy podczas posiłku, zmniejszając ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi wynikającego z podawania insuliny w bolusie przed posiłkami.

System umożliwia użytkownikom proaktywne lub wsteczne dostosowywanie ilości insuliny po posiłku poprzez wprowadzenie szacunkowej ilości węglowodanów do aplikacji. Ta funkcja umożliwia szybkie dostosowanie do potencjalnie nieprzewidywalnych zmian poziomu glukozy.

Tidepool używa różnych emotikonów obrazujących żywność, aby wskazać różne ilości węglowodanów. 

Tidepool to także pierwsza aplikacja, którą można sterować bezpośrednio z Apple Watch, co zapewnia użytkownikom większą dyskrecję i wygodę podczas dawkowania insuliny. Firma pracuje nad rozszerzeniem kompatybilności z urządzeniami z Androidem.

Być może najbardziej znaczącą cechą Tidepool Loop jest zdolność oprogramowania do umożliwienia komponentom z różnych systemów dostarczania insuliny komunikacji w skoordynowany sposób, bez wysiłku ze strony użytkownika. Sam system Tidepool Loop nie jest dostarczany z CGM i pompą insulinową – jest to własny algorytm AID, który może obsługiwać CGM i pompę insulinową za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Innymi słowy, CGM otrzymuje niezbędne informacje, Tidepool Loop jest mózgiem, a pompa podaje insulinę.

Tidepool nie ogłosił jeszcze, które urządzenia będą kompatybilne z systemem, ale firma jest partnerem rozwojowym fimry Dexcom.

W przeciwieństwie do istniejących systemów AID, które działają wyłącznie z jedną marką, interoperacyjność Tidepool Loop może dać użytkownikom większą elastyczność w wyborze kompatybilnej pompy i CGM, które preferują.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum