• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca. "Te programy pokazują, jak może wyglądać przyszłość profilaktyki"

Autor: oprac. IB • Źródło: mat.pras., Rynek Zdrowia04 sierpnia 2022 18:01

Zmiana stylu życia może spowolnić rozwój cukrzycy, a przy zdrowym trybie życia prowadzonym od najmłodszych lat można jej w ogóle uniknąć. Na świecie powstają eksperymentalne programy profilaktyczne ukierunkowane na ten cel.

Cukrzyca. "Te programy pokazują, jak może wyglądać przyszłość profilaktyki"
Dzieci z cukrzycą nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej Fot. Shutterstock
  • Zmiana stylu życia może spowolnić rozwój cukrzycy, a przy zdrowym trybie życia prowadzonym od najmłodszych lat można jej w ogóle uniknąć. Na całym świecie powstają nowe programy profilaktyczne ukierunkowane na ten cel
  • Stworzony na Florydzie program społecznościowy YMCA’s Diabetes Prevention ma na celu poprawę stylu życia osób dorosłych, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy. Jego głównym zamiarem jest trwała zmiana złych nawyków, które wpływają na rozwój cukrzycy typu 2
  • Badania wykazały, że program YMCA zapobiega lub opóźnia zachorowalność na cukrzycę typu 2., a uczestnicy, którzy dzięki niemu stracili 5-7 proc. masy ciała i zwiększyli aktywność fizyczną do 150 minut tygodniowo, zmniejszyli ryzyko zachorowania nawet o 58 proc.
  • Celem projektu Sports and Diabetes Program jest z kolei udowodnienie, że dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą mogą brać czynny udział w aktywnościach fizycznych
  • Opracowana zostanie publikacja, która da wskazówki, jak podchodzić do kwestii uprawiania sportu przez dzieci i młodzież z cukrzycą, bez konieczności odsuwania ich od aktywności fizycznej

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie na cukrzycę choruje ponad 420 mln ludzi na świecie. ONZ uznało ją za pierwszą niezakaźną chorobę będącą epidemią XXI wieku. Udowodniono, że zmiana stylu życia może spowolnić jej rozwój, a przy zdrowym trybie życia prowadzonym od najmłodszych lat można jej w ogóle uniknąć. Dlatego tak ważna w kontekście wczesnego wykrywania chorób jest nowoczesna profilaktyka, której w Polsce często brakuje.

Na pewne czynniki ryzyka możemy wpłynąć

- Uwarunkowania genetyczne mają bardzo duży wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy u kolejnych pokoleń i to jest coś, na co nie da się wpłynąć. Ale da się wpłynąć na czynniki ryzyka występujące przy prowadzeniu niezdrowego stylu życia. Odpowiednia dieta, ruch i dbanie o swoją wagę pomogą uniknąć zachorowania na cukrzycę. Dzięki nowoczesnym programom profilaktycznym, innowacyjnym technologiom, a nawet tradycyjnym metodom będzie to łatwiejsze, a przede wszystkim możliwe -  mówi Robert Stachurski, CEO GlucoActive, polskiego start-upu pracującego nad innowacyjnym glukometrem bezinwazyjnym.

- Zebraliśmy kilka przykładów ze świata - te eksperymentalne na razie programy profilaktyczne w doskonały sposób obrazują nam, jak może wyglądać przyszłość, jeśli chodzi o profilaktykę cukrzycy - ocenia.

- Doskonałym uzupełnieniem dla nowoczesnej profilaktyki jest innowacyjny pomiar glukozy. Naszym zdaniem istnieje duża szansa, aby w niedługim czasie ograniczyć do minimum tzw. metody inwazyjne, które najczęściej polegają na pobieraniu krwi. Dzięki technologii spektrofotometrycznej już wkrótce badanie poziomu cukru przestanie być niekiedy bolesnym i stresującym obowiązkiem, a stanie się szybką i prostą czynnością - dodaje Robert Stachurski.

Ten program powstał na Florydzie. Co pokazują badania?

Z danych American Diabetes Association wynika, że w 2019 roku 37,3 miliona Amerykanów, czyli 11,3 proc. populacji, miało cukrzycę, a 96 milionów w wieku 18 lat i więcej miało stan przedcukrzycowy. Stworzony na Florydzie program społecznościowy YMCA’s Diabetes Prevention ma na celu poprawę stylu życia osób dorosłych, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy. Jego głównym zamiarem jest trwała zmiana złych nawyków, które wpływają na rozwój cukrzycy typu 2.

Ten roczny projekt zakłada całkowitą zmianę stylu życia poprzez uczestnictwo w 25 wirtualnych sesjach, śledzeniu liczby i wielkości spożywanych posiłków, zmniejszeniu ilości węglowodanów w diecie i modyfikacji nawyków żywieniowych. Kolejnym punktem programu jest wprowadzenie co najmniej umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak spacery czy jazda na rowerze przez minimum 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Jednym z elementów programu są także wirtualne spotkania motywacyjne w małych grupach.

Badania wykazały, że program YMCA zapobiega lub opóźnia zachorowalność na cukrzycę typu 2., a uczestnicy, którzy dzięki niemu stracili 5-7 proc. masy ciała i zwiększyli aktywność fizyczną do 150 minut tygodniowo, zmniejszyli ryzyko zachorowania nawet o 58 proc.

Dzieci z cukrzycą mogą brać czynny udział w aktywnościach fizycznych

Sports and Diabetes Program to z kolei projekt organizacji non-profit EMCA (European Multisport Club Association) zajmującej się rozwojem i promocją sportu, zrzeszający kluby multisportowe z całej Europy. Powstał dzięki współpracy z Erasmus+ Sport i jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej - Erasmus+. Celem projektu jest działanie na rzecz równości szans w sporcie i udowodnienie, że dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą mogą brać czynny udział w aktywnościach fizycznych.

Bywa, że zaraz po postawieniu diagnozy następuje wycofanie ze sportu. Spowodowane jest to najczęściej niewiedzą opiekunów, nauczycieli i trenerów, jak zapewnić dzieciom bezpieczne uczestnictwo w zajęciach. W ramach projektu opracowana zostanie publikacja, która da konkretne odpowiedzi i wskazówki, jak podchodzić do kwestii uprawiania sportu przez dzieci i młodzież z cukrzycą, bez konieczności odsuwania ich od aktywności fizycznej. Twórcy inicjatywy zakładają szerokie rozpowszechnienie poradnika, dzięki czemu młodzi diabetycy będą mieli równe szanse w uprawianiu sportów.

Następnie wszystkie informacje zwrotne i doświadczenia otrzymywane przez cały czas trwania projektu zostaną wykorzystane do stworzenia szczegółowego raportu. Zwieńczeniem całości ma być Obóz DiaGames, podczas którego zostaną zorganizowane zajęcia sportowe w celu połączenia dzieci chorych na cukrzycę i trenerów z różnych krajów. To wydarzenie podsumuje wszystkie zebrane doświadczenia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum