• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca. Refundacja igieł do insuliny. Prezes AOTMiT dał rekomendację

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe22 lipca 2021 13:12

Cukrzyca. - Nawet 9 na 10 chorych używa wielokrotnie tej samej igły do pena insulinowego - podaje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. To może się zmienić dzięki refundacji, którą pozytywnie zaopiniował prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Czy zatem igły do insuliny będą refundowane?

Cukrzyca. Refundacja igieł do insuliny. Prezes AOTMiT dał rekomendację
Cukrzyca. Refundacja igieł do insuliny byłaby dużą zmianą dla chorych. Fot. Shutterstock
  • Refundacja igieł dla diabetyków? Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendował objęcie refundacją igieł do wstrzykiwaczy insulinowych
  • 90 proc. pacjentów stosujących insulinoterapię używa tej samej igły do wstrzykiwacza więcej niż raz, a 71 proc. robi to przynajmniej dziesięciokrotnie
  • Z igieł do wstrzykiwaczy korzysta na co dzień ok. 676 tys. polskich diabetyków

Niewykluczone, że już wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce doczekają się kolejnej, niezwykle ważnej dla nich zmiany. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował bowiem objęcie refundacją igieł do penów insulinowych.

Refundacja igły do insuliny. To może pomóc nawet 700 tys. osób

Refundacja byłaby szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Obecnie - jak wielokrotnie podkreślało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - 90 proc. z nich stosuje tę samą igłę przynajmniej kilkukrotnie. Głównym powodem takiej decyzji są przede wszystkim względy finansowe.

- Pacjenci często - z różnych względów - nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii, jest to jednak liczba niewystarczająca - podkreśla Anna Śliwińska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Refundacja igieł. Polska w szarym ogonie obok Bułgarii i Rumunii

Obecnie, jak podkreślają eksperci, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie - obok m.in. Bułgarii i Rumunii, w których pacjenci nie mają dostępu do refundowanych igieł.

Regularna zmiana igieł jest kluczowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak lipohipertrofia, epizody niewyjaśnionej hipoglikemii, ból w miejscu wkłucia, czy też obniżenie skuteczności przyjmowanego leczenia. I choć zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami rekomendowane jest wykorzystywanie krótszych igieł, to w opinii Stowarzyszenia kluczowe jest zapewnienie dostępu także do tych dłuższych.

Kolejny krok: negocjacje z resortem zdrowia

- Niezwykle cieszy nas, że prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jak i 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem - podkreśla Anna Śliwińska.

Kolejnym etapem procesu refundacyjnego są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie szybko – i co najważniejsze pozytywnie – rozstrzygnięta.

Pełna treść rekomendacji prezesa AOTMiT dostępna jest TU

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum