• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca. Przewlekła choroba nerek coraz częściej dotyka diabetyków

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe16 listopada 2022 19:30

Konsekwencje cukrzycy: prawdopodobnie większość z nas wie, że źle leczona choroba może skutkować wystąpieniem powikłań, które swoim zasięgiem obejmują różne narządy i układy w naszym organizmie.

Cukrzyca.  Przewlekła choroba nerek coraz częściej dotyka diabetyków
Cukrzyca zwiększa ryzyko innych chorób, w tym nerek. Fot. Shutterstock
  • Najczęściej cukrzycę kojarzy się ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, retinopatią (cukrzycową chorobą oczu), czy z zespołem stopy cukrzycowej
  • Tymczasem okazuje się, że ma ogromny wpływ również na nasze nerki
  • Zarówno cukrzyca, jak i przewlekła choroba nerek dotykają coraz więcej osób i posiadają mało zaszczytne miano chorób cywilizacyjnych naszych czasów

Choruje blisko 10 procent Polaków

Cukrzyca dotyka 9,1 proc. naszego społeczeństwa. Z kolei przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym schorzeniem dotykającym Polaków, na które uskarża się 13,4 proc. z nas. Te, wydawać by się mogło, zupełnie inne choroby są ze sobą ściśle powiązane. Obie są wykrywane często w zaawansowanym stadium, gdyż zarówno cukrzyca jak i PChN przez długi czas nie dają żadnych specyficznych objawów – a do ich wykrycia wystarczyłyby badania profilaktyczne, które wciąż wykonujemy zbyt rzadko. 

Cukrzyca typu 2 i przewlekła choroba nerek często występują równolegle. Około 20 proc. chorych na cukrzycę ma obniżoną wartość wskaźnika eGFR3, tj. przesączania kłębuszkowego. eGFR oblicza się na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy krwi.

Długi czas trwania cukrzycy wpływa na ryzyko chorób nerek, gdyż przewlekle podwyższone stężenie cukru we krwi uszkadza nerki prowadząc do zmian w ich strukturze i upośledzenia funkcji.

U wielu pacjentów chorujących na cukrzycę możemy zaobserwować wystąpienie cukrzycowej choroby nerek (nefropatii cukrzycowej), czyli uszkodzenia nerek wynikającego z hiperglikemii. Jest ona kluczową przyczyną rozwoju przewlekłej choroby nerek (42 proc.), która późno wykryta prowadzi bezpośrednio do schyłkowej niewydolności nerek oraz leczenia nerkozastępczego – dializoterapii lub transplantacji.

 Schyłkowa niewydolność nerek

Nefropatia cukrzycowa jest jedną z głównych przyczyn schyłkowej niewydolności nerek i dotyczy od 15 do 40 proc. chorych na cukrzycę. Nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej liczby chorych, bo wciąż zbyt rzadko zleca się badania diagnostyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek. Nerki nie bolą, a świadomość społeczna dotycząca chorób nerek jest wciąż niska – mówi ekspert, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Szacuje się, że przewlekła choroba nerek może dotyczyć nawet 4,2 milionów Polaków, z czego aż 90 proc. chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi z jej powodu. PChN sprzyja rozwojowi zaburzeń diabetologicznych w mechanizmie insulinooporności. Tym samym może wywierać negatywny wpływ na przebieg i skuteczność leczenia cukrzycy. Dawkowanie insuliny jest z kolei ściśle związane z progresją uszkodzenia miąższu nerek, co jest wskazaniem do obniżenia jej dawki.

Kto jest zagrożony przewlekłą chorobą nerek?

Badanie w kierunku przewlekłej choroby nerek, oprócz chorych na cukrzycę, powinny wykonywać regularnie także osoby u których stwierdzono lub podejrzewa się dodatkowo:

  • choroby układu krążenia,
  • chorobę otyłościową,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby nerek w rodzinie.

Badania powinny również regularny wykonywać osoby, które biernie lub czynnie, palą papierosy.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje coroczną kontrolę parametrów nerkowych przez badania profilaktyczne:

  • podstawowe badanie krwi z oznaczeniem kreatyniny co pozwala na obliczenie wielkość filtracji kłębuszkowej (eGFR), czyli stopnia uszkodzenia nerek,
  • ogólne badanie moczu ze szczególnym zwróceniem uwagi na osad lub obecność białka w moczu.

Pamiętajmy, że im wcześniej przewlekła choroba nerek zostanie wykryta, tym większa szansa na spowolnienie lub zatrzymanie jej postępu dzięki nowoczesnemu leczeniu, zmianie stylu życia oraz kontroli poziomu glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego. Uczestniczmy w programach badań profilaktycznych, które pozwolą wcześnie wykryć chorobę, a jeśli już jesteśmy przewlekle chorzy – regularnie wykonujmy badania kontrolne, co pozwoli jak najwcześniej wykryć powikłania PChN i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum