• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca. Chorzy pomoc znajdą również w aptece. "Farmaceuci mają odpowiednie kompetencje"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Rynek Zdrowia25 stycznia 2023 21:08

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która z roku na rok przybiera na sile. Według szacunków NFZ w 2025 roku zachorowalność na cukrzycę wzrośnie o 7 proc. w stosunku do 2018 roku, gdy chorowało 2,9 mln dorosłych osób.

Cukrzyca. Chorzy pomoc znajdą również w aptece. "Farmaceuci mają odpowiednie kompetencje"
Cukrzyca. Chorzy pomoc znajdą również w aptece. "Farmaceuci mają odpowiednie kompetencje". Fot. Shutterstock
  • Cukrzyca stanowi wielkie zdrowotne wyzwanie, ponieważ to jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku, o czym przypomina Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
  • Jak wynika z raportu "NFZ o zdrowiu. Cukrzyca", wydanego w 2019 roku, według szacunków zachorowalność na cukrzycę w Polsce w 2025 roku może wzrosnąć o 7 proc. w stosunku do 2018 roku, kiedy chorowało 2,9 mln dorosłych osób
  • - Problemem w Polsce jest późna wykrywalność cukrzycy. Nieocenione jest więc czujne oko farmaceuty, który może połączyć fakty i nakłonić do zbadania poziomu cukru – podkreśla prezes PSD Anna Śliwińska
  • Stowarzyszenie podkreśla, że farmaceuci mają odpowiednie kompetencje, aby nawet częściowo odciążyć lekarzy, zwiększając przy tym wykrywalność cukrzycy, a także usprawniając jej leczenie

Problemem w Polsce jest późna wykrywalność cukrzycy

Jak przypomina, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków cukrzyca należy do jednych z najpoważniejszych chorób XXI wieku. Świadczy o tym, chociażby fakt, że ONZ uznaje ją za epidemię, choć nie jest chorobą zakaźną. Niepokojące są także liczby – w 1980 roku chorych na cukrzycę było 108 milionów na świecie, a w 2014 roku było już 422 milionów.

Co więcej, jak wskazuje raport "NFZ o zdrowiu. Cukrzyca" (z 2019 roku), w Polsce w 2025 roku zachorowalność na cukrzycę może wzrosnąć o 7 proc. w stosunku do 2018 roku, kiedy chorowało 2,9 mln dorosłych osób – przytacza PSD.

Bardzo ważną rolą w terapii chorych na cukrzycę odgrywają farmaceuci, ponieważ jako pierwsi mogą dostrzec niepokojące sygnały związane z cukrzycą oraz mogą nakłonić do badań.

- Problemem w Polsce jest późna wykrywalność cukrzycy. Nieocenione jest więc czujne oko farmaceuty, który może połączyć fakty i nakłonić do zbadania poziomu cukru. Jeśli pacjent w aptece wspomina np. o nadmiernym pragnieniu, częstym oddawaniu moczu, wzmożonej senności, a dodatkowo zmaga się z otyłością czy nadciśnieniem, mogą to być objawy sygnalizujące rozwijającą się cukrzycę typu 2 – podkreśliła w komunikacie Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Cukrzyca. Farmaceuci pomagają pacjentom

PSD przypomina, że początkowe etapy terapii cukrzycy u pacjentów wywołuje wiele wątpliwości, dlatego tak pomocni są farmaceuci, do których można się zwrócić w razie obaw i pytań.

- Pacjenci mają dużo leków i mogą się w nich gubić. Czasami dochodzi do sytuacji, że ktoś przyjmuje podwójne dawki tej samej substancji pod różnymi nazwami handlowymi. Rolą farmaceuty jest więc czujność. Może on podpowiedzieć, jak przechowywać leki i jak je przyjmować. To szczególnie ważne dla osób starszych – przypomina prezes PSD.

Stowarzyszenie przypomina, że farmaceuci mają odpowiednie kompetencje, które umożliwiają przynajmniej częściowe odciążenie lekarzy, zwiększając wykrywalność cukrzycy oraz usprawniając jej leczenie. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest stosowane w niektórych krajach europejskich jako element profesjonalnej opieki farmaceutycznej.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum