×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Cukrzyca. Będą tabletki z insuliną? Naukowcy przedstawili pozytywne wyniki badań

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe/American Chemical Society14 lutego 2023 19:00

Pacjenci z cukrzycą mają problemy z regulacją poziomu glukozy we krwi, ponieważ wytwarzają mało insuliny lub nie wytwarzają jej wcale. Insulina syntetyczna istnieje od ponad stu lat, ale często podawana jest za pomocą zastrzyku lub wszczepionej pompy. Naukowcy robią postępy w kierunku pigułki insulinowej.

Cukrzyca. Będą tabletki z insuliną? Naukowcy przedstawili pozytywne wyniki badań
Naukowcy są coraz bliżej do tabletek z insuliną. Fot. Shutterstock
  • Insuliny koniecznej dla pacjentów z cukrzycą nie można łatwo dostarczyć poprzez połknięcie pigułki
  • Jest wstrzykiwana pod skórę za pomocą strzykawki lub pompy
  • Naukowcy zrobili postęp w kierunku pigułki insulinowej. Zespół donosi*, że dostarczył insulinę szczurom za pomocą doustnej tabletki, napędzanej chemicznymi „mikromotorami”

Cukrzyca: tabletki z "mikromotorem"

Osoby dotknięte cukrzycą często przyjmują insulinę kilka razy dziennie, więc częste wstrzyknięcia mogą być bolesne, w wyniku czego niektórzy pacjenci nie przyjmują zalecanej dawki we właściwym czasie.

Idealna byłaby forma doustna leku, ale kwasowe środowisko żołądka rozkłada i neutralizuje hormon, zanim zostanie on wchłonięty przez jelita i dostanie się do krwioobiegu. Poprzednie próby podawania doustnego chroniły hormon przed kwasami żołądkowymi za pomocą mikro- lub nanonośników, ale opierały się na pasywnej dyfuzji insuliny do komórek wyściełających okrężnicę, co nie jest zbyt wydajne.

Zamiast tego lepszym podejściem mogłoby być aktywne przemieszczanie leku po ciele, na przykład za pomocą niedawno zgłoszonej robo-kapsuły, która dostarcza swój ładunek, wwiercając się w grubą warstwę błony śluzowej jelita cienkiego. Yingfeng Tu, Fei Peng, Kun Liu i współpracownicy chcieli osiągnąć podobny efekt z ich minitabletkami naładowanymi insuliną, które zawierały małe, chemiczne „mikromotory”.

Aby wytworzyć te tabletki, naukowcy pokryli mikrocząsteczki magnezu warstwą roztworu zawierającego insulinę i warstwą liposomów. Następnie zmieszali te cząstki z sodą oczyszczoną, sprasowali je w minitabletki o długości około 3 mm, a następnie pokryli je roztworem estryfikowanej skrobi. Skrobia chroniła tabletki przed kwasem żołądkowym, umożliwiając im dotarcie do okrężnicy w stanie nienaruszonym. 

Po rozpadzie mikrocząsteczki magnezu reagowały z wodą, tworząc strumień pęcherzyków wodoru, które działały jak mikrosilniki napędzające insulinę w kierunku wyściółki okrężnicy w celu jej wchłonięcia. Zespół przetestował również swoje minitabletki na szczurach i stwierdził, że mogą one znacznie obniżyć poziom glukozy we krwi zwierząt przez ponad pięć godzin. W rzeczywistości były w stanie utrzymać poziom glukozy prawie tak niski, jak insulina podawana we wstrzyknięciach.

Badanie zostało sfinansowane przez Chińską Narodową Fundację Nauk Przyrodniczych, Fundację Badań Podstawowych i Stosowanych Guangdong oraz Kluczowy Projekt Badawczo-Rozwojowego Lishui.

American Chemical Society (ACS) jest organizacją non-profit zarejestrowaną przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Misją ACS jest rozwój szerszego przedsiębiorstwa chemicznego i jego praktyków z korzyścią dla Ziemi i wszystkich jej mieszkańców. 


*Kun Liu, Qiuyue Liu, Jiarong Yang, Chen Xie, Shuanghu Wang, Fei Tong, Junbin Gao, Lu Liu, Yicheng Ye, Bin Chen, Xiaoying Cai, Zhendong Liu, Zeqi Li, Fei Peng, Yingfeng Tu. Minitabletka oparta na mikrosilniku do doustnego podawania insuliny . ACS Nano , 2022; DOI: 10.1021/acsnano.2c07953

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum