• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Co czwarta osoba w Polsce czuje się dyskryminowana z powodu cukrzycy

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2013 12:12

Wyniki międzynarodowego badania poświęconego postawom związanym z leczeniem cukrzycy wskazują, że 23,9 proc. osób cierpiących na cukrzycę w Polsce czuje się dyskryminowanych z powodu swojej choroby.

Co czwarta osoba w Polsce czuje się dyskryminowana z powodu cukrzycy

Wyniki badania Diabetes Attitudes, Wishes and Needs 2 (DAWN2™) przedstawiono podczas trwającej 73. Sesji Naukowej Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego. W badaniu uwzględniono opinie ponad 15 tys. osób cierpiących na cukrzycę lub opiekujących się osobami chorymi na cukrzycę z 17 krajów zlokalizowanych na czterech kontynentach.

Dyskryminacja to tylko jeden z szerokiego wachlarza wskaźników psychospołecznych związanych z leczeniem cukrzycy, jakie oceniano w badaniu DAWN2™.

Członkowie rodziny i pracownicy służby zdrowia, ankietowani w ramach badania DAWN2™, deklarowali podobne przekonania. Wyniki badania wskazują, że 31,6 proc. członków rodziny w Polsce również uważa, że ich bliscy cierpiący na cukrzycę spotykają się z dyskryminacją.

Wśród pracowników służby zdrowia zajmujących się chorymi na cukrzycę w Polsce, którzy wzięli udział w badaniu, 47,5 proc. było zaniepokojonych dyskryminacją i wyrażało pogląd, że istnieje ''zasadnicza potrzeba'' poprawy sytuacji w zakresie akceptacji osób cierpiących na cukrzycę i traktowania ich jak równorzędnych członków społeczeństwa.

Ponadto, badanie wykazało, że doświadczenie dyskryminacji z powodu cukrzycy wiąże się ze stresem emocjonalnym.

- Dzięki badaniu DAWN2™, do głosu doszły osoby cierpiące na cukrzycę i ich rodziny. W czasach, w których żyjemy, nikt nie powinien być dyskryminowany z powodu cukrzycy, a osoby chore na cukrzycę mają prawo cieszyć się pełnią życia, być aktywne i odgrywać taką samą rolę w społeczeństwie, jak pozostali.

- Wykorzystamy wyniki badania do edukowania decydentów, aby wprowadzili zmiany tak bardzo potrzebne do poprawy jakości życia osób cierpiących na cukrzycę - powiedział Sir Michael Hirst, przewodniczący International Diabetes Federation.

Dodatkowe wyniki badania, udostępnione podczas kongresu ADA, zwracają uwagę na istotne możliwości poprawy sytuacji w poszczególnych krajach pod względem leczenia, edukacji, wsparcia psychospołecznego i wsparcia ze strony wspólnoty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum