• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chorzy na cukrzycę powinni włączyć aktywność fizyczną do swojego planu dnia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2019 14:43

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Prewencyjnej (EAPC) aktywność fizyczna jest niezbędna dla kontroli poziomu cukru we krwi i poprawy zdrowia serca chorujących na cukrzycę typu 2.

Chorzy na cukrzycę powinni włączyć aktywność fizyczną do swojego planu dnia
Lekarze powinni motywować pacjentów, aby włączyli aktywność fizyczną do planu dnia Fot. Shutterstock

Przyczyną stanu przedcukrzycowego i cukrzycy jest m.in. oporność tkanek na insulinę, a praca mięśni powoduje, że tkanki są bardziej na nią wrażliwe. Pod wpływem wysiłku organizm lepiej spala glukozę (u chorych bez użycia insuliny). Liczy się jakakolwiek forma ruchu, w której pracują mięśnie - siłownia, bieganie, spacery etc. Zaledwie dwie godziny intensywnego chodzenia tygodniowo zmniejsza u diabetyków ryzyko wystąpienia dalszych problemów z sercem - informuje Rzeczpospolita.

W magazynie ESC, Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Prewencyjnej, przedstawiono praktyczne zalecenia dla lekarzy, jak należy motywować pacjentów, aby włączyli aktywność fizyczną do planu dnia.

Długoterminowe trzymanie się zasad można poprawić poprzez wyznaczanie mierzalnych celów i dostosowywanie planów ćwiczeń do preferencji pacjentów. Możliwe jest również zastosowanie mobilnych urządzeń monitorujących, kontrolowanych przez personel medyczny - pisze "Rzeczpospolita".

Poprawa sprawności krążeniowo-oddechowej i kontrola glikemii łączą się tez bezpośrednio z lepszym samopoczuciem, mniejszą zachorowalnością i śmiertelnością. Ćwiczenia pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum