• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chorzy na cukrzycę nadal bez dostępu do leków najnowszej generacji

Autor: Biznes Newseria/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2014 12:26

Mimo że ONZ określił cukrzycę epidemią XXI wieku, w Polsce chorzy nadal nie mają realnego dostępu do leków najnowszej generacji.

Na łamach serwisu Newseria Biznes, prof. Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że wiele nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy jest refundowanych w całej Europie, a w Polsce - nie.

- Nie ma możliwości zapobiegania groźnym powikłaniom cukrzycy, które potem są niezwykle drogie w leczeniu i rehabilitacji. Takie są mankamenty lecznictwa diabetologicznego w Polsce - wyjaśnia prof. Sieradzki.

Diabetolodzy podkreślają, że o konsekwencjach cukrzycy trzeba myśleć od razu po jej wykryciu. Mimo że jej początkowe objawy nie są dokuczliwe dla pacjenta, brak leczenia lub jego niewłaściwy przebieg może prowadzić do groźnych powikłań.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wskazuje, że cukrzyca jest chorobą, o której trzeba myśleć wiele lat do przodu.

- Podwyższony poziom cukru nie jest nawet przez pacjenta specjalnie odczuwalny. Jeżeli jednak przez długi czas we krwi jest za dużo glukozy, to niszczy ona naczynia krwionośne. Leczymy więc pacjenta dzisiaj, żeby za 10-20 lat nie był dializowany, czyli żeby nie zostały zniszczone naczynia w nerkach, żeby nie stracił wzroku, nie miał zawału serca, udaru mózgu lub amputowanej kończyny - mówi prof. Czupryniak.

Dlatego eksperci podkreślają, że zastosowanie nowoczesnych leków daje pacjentowi szansę na normalne, zdrowe życie. Najnowsza generacja leków przeciwcukrzycowych, czyli leki inkretynowe, są bardzo drogie, a nie podlegają refundacji. Kuracja kosztuje miesięcznie od 200 do nawet 600 zł.

Więcej: www.biznes.newseria.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum