• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ceny niektórych leków mogą wzrosnąć o ponad 100 procent

Autor: oprac. SzB • Źródło: Super Express, Rynek Zdrowia13 września 2022 11:00

Ceny leków dla przewlekle chorych na tzw. ryczałt od przyszłego roku mogą wzrosnąć o ponad 100 procent - informuje "Super Express". Dziennik podał, że wiele leków dostępnych obecnie po 3,20 zł, ma zdrożeć nawet do 7 zł za opakowanie.

Ceny niektórych leków mogą wzrosnąć o ponad 100 procent
Ceny leków w Polsce mogą wzrosnąć o ponad 100 procent. Fot. AdobeStock
  • Super Express poinformował, że od 1 stycznia przyszłego roku leki dla przewlekle chorych na ryczałt mogą zdrożeć o ponad 100 proc. Na tej zmianie ucierpią zwłaszcza seniorzy
  • - Nowelizacja przyniesie podwyżkę ok. 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt - zauważa ekspert w rozmowie z "SE". Wskazuje, że opłata ryczałtowa może zwiększyć się z 3,20 zł do 7 zł, gdyż ma być ona zależna od wysokości płacy minimalnej
  • - Na razie jest to dopiero projekt - komentuje, w rozmowie z dziennikiem, Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia

Ceny leków w Polsce mogą wzrosnąć o ponad 100 procent

Projekt ustawy refundacyjnej wywołał w środowisku ogromne kontrowersje. Branża farmaceutyczna zaapelowała do premiera o rezygnację ze zmian. Według doniesień "Super Expressu", Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany, które przewidują, że od 1 stycznia 2023 roku leki dla przewlekle chorych, za które płacimy stawkę ryczałtową, mogą zdrożeć nawet o ponad 100 procent. Na tej zmianie ucierpią przede wszystkim osoby starsze. 

- Nowelizacja przyniesie podwyżkę ok. 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt, które stanowią 60 proc. leków refundowanych. Jedna czwarta z nich ma cenę 3,20 zł, pozostałe są droższe albo dużo droższe. Wśród tych po 3,20 zł są m.in. są leki przeciwcukrzycowe, kardiologiczne, na astmę i silne przeciwbólowe - wyjaśnia, w rozmowie z "Super Expressem", Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Opłata ryczałtowa może zwiększyć się więc z 3,20 zł do 7 zł, gdyż ma być ona zależna od wysokości płacy minimalnej.

Piecha: "Na razie jest to dopiero projekt"

Dziennik informuje ponadto, że projekt ustawy przewiduje dokonywanie przez ministra zdrowia reklasyfikacji produktów.

- Dla niektórych leków może oznaczać zastąpienie ryczałtu refundacją na 30 lub 50 proc. - przyznaje Tomasz Kiełczewski, ekspert rynku farmaceutycznego. Część leków może więc, w związku z tym, zdrożeć. 

W ustawie znalazły się również tzw. korytarze cenowe. Chodzi o usunięcie z refundacji leków, które będą droższe, niż przewiduje limit. W takim wypadku, pacjenci dostaną lek za 100 proc. odpłatnością. 

Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, w rozmowie z "Super Expressem", przyznaje, że "na razie jest to dopiero projekt". 

- Może być tak niestety, że część tych leków będzie miała charakter inflacyjny, ale pracujemy nad tym, żeby te leki 75 plus były jak najszersze i tam zrekompensować trochę ewentualne podwyżki cen bazowych stosowanych w terapii dla seniorów - dodaje Piecha. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum