• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Blisko milion Polaków może być nieświadomych, że choruje na cukrzycę

Autor: • Źródło: PAP21 grudnia 2022 20:00

Cukrzyca dotyka miliony ludzi na świecie; blisko milion Polaków może być nieświadomych swojej choroby; aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem terapii cukrzycy - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Blisko milion Polaków może być nieświadomych, że choruje na cukrzycę
NFZ: Blisko milion Polaków może być nieświadomych, że choruje na cukrzycę. Fot. Shutterstock
  • Cukrzyca dotyka miliony ludzi na świecie
  • Vlisko milion Polaków może być nieświadomych swojej choroby
  • Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem terapii cukrzycy - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia

Epidemia XXI wieku

- Cukrzyca dotyka miliony ludzi na świecie. Nie boli, dość długo może nie dawać wyraźnych objawów. To pierwsza niezakaźna choroba uznana za epidemię XXI wieku. Blisko milion Polaków może być nieświadomych swojej choroby" - podaje NFZ.

W ramach akcji edukacyjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia w każdy poniedziałek publikuje post na Twitterze NFZ oraz na Facebooku Akademia NFZ zapowiadający temat "Środy z Profilaktyką".

Osoby bez powikłań cukrzycy, w wieku 18-64 lata zgodnie z zaleceniami WHO, powinny ćwiczyć intensywnie przez 150 min na tydzień (bieganie, pływanie, jazda na rowerze) lub wykonywać 300 min ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (spacer, zakupy, praca na działce). Osoby z powikłaniami cukrzycy (stopa cukrzycowa, problemy ze wzrokiem, nerkami) zestaw ćwiczeń muszą skonsultować z lekarzem.

W profilaktyce i leczeniu cukrzycy istotne jest również odpowiednie żywienie. Odżywianie według zasad diety DASH  może nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Jest też polecane w profilaktyce cukrzycy i otyłości.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum