• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Białystok: powstanie poradnia leczenia stopy cukrzycowej - będzie mniej amputacji?

Autor: Gazeta Współczesna, RZ/Rynek Zdrowia • • 02 października 2013 09:30

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstanie poradnia leczenia stopy cukrzycowej. Jej funkcjonowanie ma zapobiec zmniejszeniu liczby amputacji z powodu powikłań cukrzycy.

Białystok: powstanie poradnia leczenia stopy cukrzycowej - będzie mniej amputacji?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W województwie podlaskim w 2009 r. odnotowano 81 amputacji, rok później - 85, w 2011 r. - 101, a w 2012 r. - 110 - informuje Gazeta Współczesna.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. amputacji kończyn dolnych, gdy choroba zaatakuje naczynia krwionośne i doprowadzi do martwicy. Efektem może być tzw. mała amputacja, dotycząca poszczególnych palców czy fragmentu stopy. Gdy u chorego martwica stwarza zagrożenie posocznicą, przeprowadza się tzw. duże amputacje - poniżej i powyżej kolana.

Czytaj: Stopa cukrzycowa: zdecydujmy zanim będzie za późno - edukacja czy amputacja

Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Wiek diabetyków, którzy muszą poddać się tej operacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej, stale się obniża. Zdaniem specjalistów, wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp chorych na cukrzycę mogłoby zmniejszyć liczbę amputacji nawet o dwie trzecie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum