• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Będzie nowa metoda leczenia cukrzycy? Amerykańscy naukowcy chcą robić to ultradźwiękami

Autor: PAP • Źródło: PAP09 kwietnia 2022 08:48

Stymulacja zakończeń nerwowych za pomocą ultradźwięków u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą powodowała wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Teraz prowadzone są badania z udziałem ludzi.

Będzie nowa metoda leczenia cukrzycy? Amerykańscy naukowcy chcą robić to ultradźwiękami
Czy ultradźwięki można wykorzystać do obniżenia poziomu glukozy i insuliny? Badania trwają. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z USA wiedzą, jak zatrzymać, a może nawet cofnąć cukrzycę typu 2
  • Ich metoda to pobudzanie ultradźwiękami określonych zakończeń nerwowych w wątrobie
  • Neuromodulacja może być nową opcją terapeutyczną - przyznaje współautor badania

Nowa metoda leczenia cukrzycy?

Zespół naukowców z Yale School of Medicine i innych instytucji naukowych z USA przedstawił metodę, która potencjalnie może powstrzymywać lub nawet cofać cukrzycę typu 2. bez zastosowania leków. Cukrzyca typu 2 dotyka na świecie niemal pół miliarda ludzi. W Polsce cierpi na nią ponad 2 mln osób, z czego 25 proc. o tym nie wie.

Długofalowymi skutkami źle leczonej cukrzycy są ślepota, niewydolność nerek, zawały, udary, amputacje kończyn.

- Choć dysponujemy różnymi lekami przeciwcukrzycowymi do leczenia zbyt wysokiego poziomu glukozy, cały czas szukamy nowych metod poprawy wrażliwości na insulinę u chorych - mówi prof. Raimund Herzog współautor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nature Biomedical Engineering".

Przełomowe odkrycie teraz będzie sprawdzane na ludziach

W nowo opisanej, nieinwazyjnej metodzie pobudza się ultradźwiękami pewne specyficzne zakończenia nerwowe w wątrobie. Nerwy te oddziałują następnie na mózg, wpływając na stężenie neuroprzekaźników regulujących metabolizm. Badacze zauważyli m.in. korzystne zmiany w wątrobie, trzustce, mięśniach, tkance tłuszczowej, nerkach i jelitach.

Jak twierdzą, to przełomowe dokonanie w dziedzinie medycyny bioelektronicznej, w której próbuje się leczyć chroniczne choroby z pomocą urządzeń wpływających na pracę układu nerwowego.

Teraz naukowcy prowadzą badania sprawdzające, czy nową metodę można zastosować u ludzi.

- Jeśli nasze, trwające już badania kliniczne potwierdzą obiecujące wyniki badań przedklinicznych opisanych w niniejszej pracy i ultradźwięki będzie można wykorzystać zarówno do obniżenia poziomu glukozy oraz insuliny, ultradźwiękowa neuromodulacja będzie ekscytującą, całkowicie nową opcją w leczeniu pacjentów - podkreśla prof. Herzog.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum