• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Beata Stepanow: grupa edukatorów na bieżąco analizuje potrzeby osób z cukrzycą

Autor: mojacukrzyca.org/Rynek Zdrowia • • 24 września 2020 17:23

W odpowiedzi na wzmożone obawy i niepokój diabetyków, związany z ewentualnym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i rosnącą liczbę pytań, dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej uruchomiło specjalną infolinię "Diabetofon", przeznaczoną dla osób z cukrzycą i ich rodzin.

Beata Stepanow: grupa edukatorów na bieżąco analizuje potrzeby osób z cukrzycą
Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej; FOT. dluzszezyciezcukrzyca.pl

- W ramach tego projektu przy telefonie codziennie dyżuruje grupa fantastycznych osób, edukatorów diabetologicznych, którzy jako wolontariusze wspierają chorych na cukrzycę. Zakładaliśmy, że będziemy dyżurowali od godziny 18 do 20 każdego dnia i że pewnego dnia telefony po prostu ucichną. Tymczasem telefonów jest coraz więcej. Z grupą edukatorów na bieżąco analizujemy potrzeby pacjentów, a jest ich bez liku - mówi Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Przypomina, że z zaprezentowanego podczas 21. Naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ogólnopolskiego badania wpływu obecności nowego koronawirusa SARS-COV-2 na samokontrolę glikemii osób chorych na cukrzycę (przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej na przełomie lutego i marca 2020 roku) wynika, że zwiększyła się częstotliwość pomiarów glukozy.

- Samokontrola glikemii nie była już codzienną uciążliwością, a dawała poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że jeżeli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej. Jednak infekcja wirusowa u pacjentów z cukrzycą, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi, co zwiększa replikację wirusa. Dlatego tak ważna jest regularność kontroli poziomów glukozy, przyjmowanie leków i dobre wyrównanie cukrzycy - zaznacza Beata Stepanow.

Dodaje, że umiejętność doboru terapii jest ogromną sztuką. Kto może w tym pomóc? Oczywiście lekarz prowadzący, edukator do spraw diabetologii, ale przede wszystkim sam pacjent.

- Należy posiadać wiedzę na temat zaleconej terapii. Znać odpowiedzi na pytania: jak działa mój lek? Jaki jest jego czas działania? Czy określona terapia wymaga dodatkowego postępowania, np. przestrzegania zaleceń dotyczących ilości spożywanych płynów, higieny ciała czy obserwacji określonych parametrów, jak częstszy pomiar glukozy i ciśnienia tętniczego krwi? Stąd nasuwa się jeden wniosek: kluczem do sukcesu jest współpraca całego zespołu diabetologicznego.

Źródło: mojacukrzyca.org

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum