• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badanie: edukacyjne SMS-y mogą być pomocne w leczeniu cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2017 13:00

Naukowcy sugerują stosowane łatwej do wprowadzenia metody pomocy chorym z cukrzycą typu 2. To wysyłanie im SMS-ów ze zdrowotnymi poradami. U pacjentów, którzy codziennie otrzymywali wiadomości tekstowe doszło do wyraźnej poprawy.

Badanie: edukacyjne SMS-y mogą być pomocne w leczeniu cukrzycy
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Uczestnicy eksperymentu Dulce Digital opisanego przez zespół ze Scripps Whittier Diabetes Institute w internetowej wersji pisma "Diabetes Care" korzystali z nietypowej terapii. Codziennie odbierali SMS-y np. o treści: "Użyj mniejszego talerza! Porcje będą wyglądały na większe i możesz czuć się usatysfakcjonowany jedząc mniej" lub: "Czas sprawdzić poziom cukru, prosimy prześlij swoje wyniki".

- Wierzymy, że wiadomości tekstowe mają ogromny potencjał, jako niedrogi sposób pomocy w zarządzaniu cukrzycą, szczególnie u pacjentów z trudnościami spowodowanymi brakiem zatrudnienia, problemami z transportem czy innymi przeszkodami, które utrudniają im korzystanie z opieki zdrowotnej - przekonuje prof. Athena Philis-Tsimikas, wicedyrektor instytutu Scripps Whittier.

Wszyscy uczestnicy projektu po krótkim przeszkoleniu otrzymali miernik glukozy, dostęp do dobrowolnych wizyt w gabinecie lekarskim i wsparcie edukacyjne odnośnie choroby. Połowa z ochotników wzięła następnie udział w SMS-owym programie.

Badacze regularnie mierzyli u chorych poziom glikowanej hemoglobiny (A1C) - używanej w diagnostyce cukrzycy. Na początku średni poziom u wszystkich uczestników badania wynosił 9,5 proc. Po trzech miesiącach i po upływie pół roku u grupy, która otrzymywała SMS-y, wartość ta była wyraźnie niższa niż u pozostałych. Lepsze wyniki mieli przy tym pacjenci, którzy częściej przesyłali do instytutu wyniki pomiarów poziomu cukru.

Autorzy pracy zwracają uwagę, że cukrzyca osiągnęła już rozmiary epidemii. Przypominają, że np. w USA dotyka ona 30 mln. osób i generuje koszty prawie 250 miliardów dol.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum