• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania: zaburzenia słuchu powikłaniem cukrzycy?

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2012 12:14

Chorzy na cukrzycę częściej niż inne osoby cierpią na zaburzenia słuchu, niezależnie od wieku i narażenia na hałas - wynika z pracy na łamach pisma Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).

Badania: zaburzenia słuchu powikłaniem cukrzycy?

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Niigata razem z kolegami z kilku innych japońskich ośrodków naukowych przeprowadzili tzw. metaanalizę wyników 13 badań, w których udział wzięło łącznie ponad 20 tys. pacjentów. U niemal 7,4 tys. z nich stwierdzono ubytek słuchu.

Zastosowano w tym celu tzw. audiometrię tonalną, która ocenia próg słyszenia i na tej podstawie rodzaj oraz stopień upośledzenia zmysłu słuchu.

- Obliczyliśmy, że wśród osób z cukrzycą uszkodzenie słuchu występuje ponad dwukrotnie częściej niż wśród osób bez tego schorzenia - komentuje główny autor pracy Chika Horikawa z Uniwersytetu Niigata. Związek ten był niezależny od wieku pacjentów oraz narażenia na hałas w środowisku.

Jak wyjaśnia Horikawa, w trakcie rozwoju cukrzycy wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać naczynia prążka naczyniowego (część ślimaka w uchu wewnętrznym - PAP) oraz nerwy słuchowe, a przez to zmniejszać zdolność odbioru dźwięków.

Zdaniem autorów artykułu wyniki te wskazują, że pacjenci z cukrzycą powinni być już w młodszym wieku poddawani badaniom oceniającym słuch, ponieważ wczesna diagnoza i zastosowana terapia mogą zapobiec takim skutkom upośledzenia słuchu, jak depresja czy demencja, czyli pogorszenie sprawności intelektualnej.

Upośledzenie słuchu jest jednym z rzadziej wymienianych powikłań zdrowotnych cukrzycy, podobnie jak pogorszenie funkcji płuc. Najczęściej wśród komplikacji tej choroby wymienia się schorzenia układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka oraz neuropatię cukrzycową, która leży u podłoża tzw. stopy cukrzycowej, będącej jedną z głównych przyczyn amputacji nóg.

Wiecej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum