• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania: nareszcie wiemy dokładnie, ilu w Polsce jest diabetyków?

Autor: MSX, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2019 12:13

Polscy uczeni wyliczyli, ilu chorych na cukrzycę mieszka w naszym kraju. Okazało się, że jest  ich 2 mln 680 tys. osób, co stanowi 6,97 proc. ogółu społeczeństwa - podaje Rzeczpospolita.

Badania: nareszcie wiemy dokładnie, ilu w Polsce jest diabetyków?
Dr Roman Topór-Mądry, prezes AOTMiT; FOT. PTWP

Badania przeprowadzili: dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) dr Roman Topór-Mądry, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek, prof. Tomasz Zdrojewski z GUMed i prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

Jak podkreślają eksperci prowadzący badania, do tej pory był duży problem z oszacowaniem liczby chorych na cukrzycę, choćby dlatego, że w niektórych grupach ich liczba jest zmienna. Mowa tu np. o kobietach z cukrzycą ciążową, które wpadają do tej grupy na rok, a w kolejnym roku zastępują je inne - pisze Rzeczpospolita.

Tym razem jednak badacze skorzystali z kilku źródeł informacji na temat chorych z cukrzycą. Porównali liczbę pacjentów we wszystkich grupach wiekowych, którzy korzystali z usług w systemie ochrony zdrowia. Wykorzystali też badanie epidemiologiczne NATPOL 2011, które pokazało rozpowszechnienie w polskiej populacji czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a także przyjrzeli się tzw.receptometrowi firmy PEX Pharma Sequence, który pozwolił prześledzić liczbę preskrypcji na paski do glukometrów i leki przeciwko cukrzycy. Ostatnim źródłem były rejestry dzieci z cukrzycą typu 1, prowadzone przez samorządy z Podlasia, Pomorza, Śląska czy Łodzi.

Czytaj: rp.pl

Jak komentował we wcześniejszych rozmowach z Rynkiem Zdrowia prof. Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ryzyko rozwinięcia cukrzycy dotyczy szczególnie osób po 60 r. życia - otyłych, palących, z nadciśnieniem i zaburzeniami lipidowymi.

Podkreślał też, że cukrzyca, to bardzo poważna choroba, która ma wpływ na długość życia. - Osoba, która zachoruje na cukrzycę w wieku 50 lat, średnio przeżyje 16 lat. Równolatek bez tej choroby ma przed sobą jeszcze 30 lat życia - podkreślał profesor.

Dodał, że nie istnieje żadna skuteczna metoda powstrzymania pandemii w cukrzycy typu 1 (dotyczy dzieci - red.). Można powstrzymać pandemię w cukrzycy typu 2, ale tylko poprzez wprowadzenie prozdrowotnego trybu życia, w tym stosowanie się do zaleceń dotyczących diety i ruchu.

- Niestety, w Polsce, aż 60 proc. dorosłych ma otyłość lub nadwagę. Statystyczny Polak zjada rocznie 44,5 kg cukru - podsumowwał prof. Grzeszczak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum