×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania nad cukrzycą. 14 pacjentów zamknięto w jedynej w Polsce hipoksyjnej komorze termoklimatycznej

Autor: oprac. JKB • Źródło: SU w Krakowie, Rynek Zdrowia21 lutego 2023 10:36

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zostały przeprowadzone badania z udziałem mężczyzn chorych na cukrzycę typu 1 leczonych za pomocą zaawansowanej hybrydowej pętli zamkniętej, czyli nowoczesnej pompy insulinowej. W ramach badania 14 pacjentów zamknięto na 48 godzin w jedynej w Polsce hipoksyjnej komorze termoklimatycznej.

Badania nad cukrzycą. 14 pacjentów zamknięto w jedynej w Polsce hipoksyjnej komorze termoklimatycznej
W Krakowie przeprowadzono nietuzinkowe badanie z udziałem osób z cukrzycą typu 1. Fot. Shutterstock
  • W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przeprowadzono nietuzinkowe badanie – 14 pacjentów zamknięto na 48 godzin w jedynej w Polsce hipoksyjnej komorze termoklimatycznej
  • - Wszystko w celu zrealizowania badań nad wpływem ostrych warunków hipoksji normobarycznej na wyrównanie metaboliczne i poziom markerów stresu oksydacyjnego i azotowego – podaje placówka
  • Udział w badaniu wzięli mężczyźni chorzy na cukrzycę typu 1 leczeni za pomocą zaawansowanej hybrydowej pętli zamkniętej, czyli nowoczesnej pompy insulinowej

Badania z udziałem pacjentów chorych na cukrzycę

14 pacjentów zamkniętych zostało na 48 godzin w budynku krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, a konkretnie w jedynej w Polsce hipoksyjnej komorze termoklimatycznej – informuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Osobą odpowiedzialną za pomysł projektu i głównym badaczem jest dr hab. inż. Bartłomiej Matejko z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przy okazji zaprosił do współpracy badaczy z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Rzeszowskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Jest to kontynuacja naszych badań przeprowadzonych w 2015 roku, kiedy pacjenci z cukrzycą typu 1 wychodzili realnie w góry wysokie – Tatry, Alpy.  Skończyło się zdobyciem najwyższego szczytu Iranu o wysokości 5600 n.p.m. W tamtym badaniu pacjenci stosowali różne modele terapii, gdzie samodzielnie musieli dawkować insulinę. Musieli planować wysiłek fizyczny oraz spożywane węglowodany, uwzględniać wiele czynników i robili to wszystko samodzielnie. Natomiast specyfika obecnego badania jest taka, że ci pacjenci, którzy są zamknięci w symulowanych warunkach stosują najnowocześniejszą pompę na rynku. To jest pompa, która automatycznie dawkuje insulinę  i zwalnia pacjenta z większości takich samodzielnych decyzji. Chcemy dowiedzieć się, jak zmieni się zapotrzebowanie na insulinę w warunkach wysokościowych. Dzięki temu będziemy mogli pacjentowi bez nowoczesnej pompy, zasugerować dawkowanie insuliny – wyjaśnia w komunikacie dr hab. inż. Bartłomiej Matejko.

Na czym polegało badanie?

Pacjenci przez tydzień przed wejściem do komory byli monitorowani i prowadzili dzienniczki żywieniowe, aby dostosować dietę i zapotrzebowanie energetyczne do ich standardowego życia. W piątek, 17 lutego o godzinie 18 do komory weszła ostatnia grupa pacjentów z cukrzycą typu 1.

Natomiast w komorze hipoksyjnej zmieniano stopniowo warunki środowiskowe, by zaczynając od symulowanych 2000 m n.p.m. - osiągnąć wysokość 3500 m n.p.m. i utrzymać ją przez kolejne 12 godzin. Przez dwie doby pacjenci mieli możliwość skorzystania z wielu form spędzania wolnego czasu (np. seanse filmowe, planszówki, czytanie).

SU wyjaśnia również, że hipoksyjna komora termoklimatyczna (własność Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie) to unikatowe urządzenie na skalę światową, a przy tym jedyne w Polsce. Pozwala ona na sztuczne wywołanie różnych warunków środowiskowych (od suchych pustynnych, przez wilgotne i gorące środowisko tropikalne, mroźną zimę kończąc na warunkach wysokogórskich).

Komora służy do badań i oceny wpływu danych warunków środowiskowych na reakcje adaptacyjne organizmu. Informacje pozyskane podczas badania mogą być pomocne dla innych pacjentów z cukrzycą nieposiadających osobistej pompy insulinowej pracującej w trybie automatycznym, a wybierających się na kilkudniowe wyprawy wysokogórskie bądź planujących inne aktywności sportowe.

- W diabetologii kładziemy duży nacisk na aktywność fizyczną, ponieważ jest to jeden z filarów leczenia cukrzycy. Pacjent powinien być aktywny i wybrać sobie taki sport, który daje mu przyjemność. Sama choroba nie stworzy żadnych ograniczeń, więc można podejmować wysiłek oporowy, tlenowy lub interwałowy – wyjaśnił cytowany w komunikacie prof. dr hab. Tomasz Klupa, Zastępca Kierownika Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii.

Jak dodał, lekarz ma za zadanie ułatwić pacjentowi podjęcie decyzji oraz dostosować leczenie do wybranej formy aktywności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum