• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Zmniejszyła się liczba łóżek covidowych w trzech szpitalach na Podlasiu. Łącznie zwolniło się ponad 70 miejsc

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 grudnia 2021 13:28

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował o zmniejszeniu liczby łóżek covidowych. Dotyczy to trzech szpitali, dzięki czemu łącznie zwolniło się ponad 70 miejsc.

Coraz więcej szpitali zwalnia łóżka covidowe. Fot. AdobeStock
  • 28 miejsc będzie zwolnionych w placówce Bielsku Podlaskim, 18 miejsc w szpitalu MSWiA w Białymstoku oraz 30 miejsc w USK
  • Zdaniem Urzędu decyzje takie są możliwe ze względu na obecną sytuację pandemiczną
  • - Po świętach możliwy jest wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 - przekazało PAP biuro prasowe wojewody podlaskiego

Czytaj: Nowa metoda naprawy zastawki. Po raz pierwszy w Europie zastosowali ją lekarze z Wrocławia

Koronawirus. Dzisiaj znów ogromna liczba zgonów. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia z 23 grudnia

Zwalniane miejsca covidowe

Od czwartku 28 miejsc będzie zwolnionych na rzecz innych pacjentów w szpitalu w Bielsku Podlaskim, i 18 miejsc w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Szpital USK zmniejszy liczbę miejsc covidowych o 26 od 27 grudnia. Decyzje w tej sprawie wydał już wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W ostatnich dniach szpital USK zwolnił już także 30 miejsc covidowych.

Urząd argumentuje, że na takie decyzje pozwala sytuacja epidemiologiczna w regionie, a kolejne decyzje będą zależały od rozwoju tej sytuacji.

- Po świętach możliwy jest wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. W drugiej połowie stycznia przewidywany jest również wzrost liczby zakażeń nowym wariantem - omikronem, stąd konieczność zachowania buforu bezpieczeństwa - podało PAP biuro prasowe wojewody podlaskiego.

W środę w szpitalach w regionie przebywało 637 pacjentów zakażonych koronawirusem - najmniej od wielu tygodni. Poniżej siedmiuset hospitalizowanych dziennie w regionie jest od kilku dni.

W szpitalach jest wolnych około tysiąca łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Sprawdź: Wiceminister zdrowia Piotr Bromber otrzymał nowe kompetencje

Andrusiewicz: w styczniu wzrosty zakażeń. Sześć osób czeka na wyniki pod kątem zakażenia omikronem

Wypisy przed świętami niektórych pacjentów

Najwięcej miejsc covidowych zapewnia w Podlaskiem pacjentom Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała w czwartek PAP, że zajętych jest 118 miejsc covidowych, w tym 18 respiratorowych. Dodała, że to jedna trzecia w porównaniu do tego ilu pacjentów przebywało w tej placówce w szczytowym momencie czwartej fali pandemii. Rekordowa liczba dziennych hospitalizacji w USK wynosiła wtedy 347.

Szczyt tej fali pandemii był w Podlaskiem w drugim i trzecim tygodniu listopada. Najwięcej dziennie hospitalizowanych pacjentów - od początku pandemii - 1 tys. 294 - było natomiast w szpitalach w regionie 22 listopada.

Malinowska-Olczyk zaznaczyła, że przed świętami Bożego Narodzenia na pewno będą wypisani wszyscy pacjenci, których stan zdrowia będzie na to pozwalał. "Zobaczymy, co będzie po świętach, jak będzie wyglądała sytuacja" - zaznaczyła.

W innym dużym białostockim szpitalu - szpitalu wojewódzkim - w czwartek było hospitalizowanych 44 pacjentów z COVID-19, w tym sześciu na oddziale intensywnej terapii - podał PAP rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk. To również o ponad połowę mniej niż w szczycie czwartej fali pandemii w regionie.

Zobacz też: Obowiązkowe szczepienie na COVID-19. Wiemy, kogo obejmie. Jest rozporządzenie

Zaliczenie na studiach za walkę z COVID. Jest nowelizacja rozporządzenia MZ o standardach kształcenia

Czy polscy pacjenci i ich opiekunowie doczekają się Krajowego Planu dla Choroby Alzheimera?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum