• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Zestaw do zarażenia się koronawirusem za 33,50 euro? To oferta holenderskiej strony. "Spoliczkowanie walczących z pandemią"

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia21 listopada 2021 16:10

Zestaw do zarażenia się koronawirusem można kupić na holenderskiej stronie za niespełna 34 euro. Krajowy organ odpowiedzialny za opiekę nad zdrowiem i młodzieżą przestrzega przed celowym zarażaniem się koronawirusem.

Czy negatywny wynik testu na COVID-19 nie będzie respektowany? Tego boi się część obywateli Holandii. Fot. Shutterstock
  • Jedna z holenderskich stron miała oferować "zestawy do zakażenia koronawirusem" za 33,50 euro - poinformowała Rzeczpospolita
  • Zdaniem organu sprawującego pieczę nad m.in. ochroną zdrowia w Holandii istnienie tej strony to cios w twarz wymierzony tym wszystkim, którzy walczą z pandemią
  • Niedługo później strona zniknęła, jak podały holenderskie media

To jak cios w twarz dla walczących z pandemią

W ocenie szefowej holenderskiego Inspektoratu Opieki Zdrowotnej i Młodzieżowej Mariny Eckenhausen fakt istnienia takiej strony jest "szokujący". Podkreśliła, że kiedy wszyscy podejmują bardzo ciężką pracę na rzecz pomocy pacjentom covidowym i wszystkim innym, "najwyraźniej istnieją organizacje, które chcą świadomie rozprzestrzeniać wirusa dalej - zauważyła" - podała Rzeczpospolita.

Eckenhausen porównała tę sytuację do „uderzenia w twarz wszystkich, którzy od ponad półtora roku walczyli z pandemią”.

Działalność tego serwisu zdaniem holenderskich mediów żeruje na niechęci części obywateli do szczepień. Mają się oni obawiać, że paszporty covidowe będą poświadczeniem wyłącznie szczepienia lub przechorowania COVID-19, ale negatywny wynik testu nie będzie brany pod uwagę w różnych miejscach świadczenia usług.

Zakażenie jest niebezpieczne

Inspektorat pod wodzą Eckenhausen w komunikacie wydanym w sprawie feralnej strony przestrzega przed niebezpieczeństwem zakażenia koronawirusem z uwagi na ryzyko rozwoju choroby o poważnym przebiegu. Urząd przypomina, że grozi to również zarażeniem innych ludzi, którzy mogą ciężko zachorować.

Z kolei holenderskie media wskazują na fakt, że strona przestała istnieć. Nie ma też pewności co do tego, czy oferta przedstawiona w witrynie była prawdziwa.

Czytaj także: Dlaczego nie ma obostrzeń dla niezaszczepionych? MZ: Ruch antyszczepionkowy jest stosunkowo silny

Molnupirawir w leczeniu COVID-19. Są rekomendacje Europejskiej Agencji Leków

Szpital covidowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum