• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Zbadali 40 proc. ozdrowieńców w kraju. Wyniki? Objawy COVID-19 nawet po trzech miesiącach

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 lipca 2021 06:55

Jak wynika z badań poczynionych przez portugalskich wirusologów, u przeszło 40 proc. ozdrowieńców pojawiają objawy typowe dla COVID-19 po trzech miesiącach. Symptomy są charakterystyczne.

Wirusolodzy z Portugalii odkryli ważne zależności u ozdrowieńców. Fot. Shutterstock
  • Według zespołu badawczego przeprowadzającego szczegółowe badania, symptomy COVID-19 po trzech miesiącach od przebycia infekcji występują u kobiet powyżej 30 roku życia
  • Najczęściej występującym objawem okazało się nadmierne poczucie zmęczenia
  • Innymi symptomami charakterystycznymi były m.in. zaburzenia snu, stany depresyjne czy zaniki pamięci

Badania portugalskich wirusologów

Według Margaridy Tavares, koordynatorki zespołu badawczego, który przeprowadził badanie w pierwszej połowie 2021 r., najczęściej symptomy COVID-19 po ponad kwartale od przebycia choroby występują u kobiet powyżej 30. roku życia.

Portugalska wirusolog sprecyzowała, że po trzech miesiącach od wyzdrowienia z COVID-19 objawy tego schorzenia występowały u ponad 40 proc. z łącznego grona 3064 osób uczestniczących w studium. Dodała, że wszyscy badani pacjenci przechodzili infekcję SARS-CoV-2 z objawami COVID-19.

W komunikacie z przeprowadzonego badania zespół wirusologów z Porto wskazał, że najczęstszym objawem po przejściu COVID-19 jest poczucie zmęczenia. Występowało ono u 29,4 proc. osób mających symptomy przebytej choroby.

Innym częstym objawem po infekcji koronawirusem są, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Porto, zaburzenia snu. Cierpiało na nie 26,7 proc. uczestników badania, którzy po 3 miesiącach deklarowali symptomy infekcji SARS-CoV-2.

Symptomy pojawiające się u ozdrowieńców

Często deklarowanymi przez uczestników zaburzeniami u wyleczonych z COVID-19 były również stany depresyjne, a także zaniki pamięci. Wskazywało na nie odpowiednio 21,5 proc. i 20,3 proc. osób mających objawy tej choroby po 3 miesiącach od wyleczenia.

W formularzach wypełnionych przez badanych, u których wciąż widoczne były symptomy zakażenia koronawirusem, wskazywano też na trudności w zachowaniu koncentracji (15,4 proc.), silne bóle głowy (13,3 proc.), kłopoty z oddychaniem (10 proc.), a także na utrzymujący się brak węchu (6,9 proc.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum