Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia | 24-08-2018 12:57

Zachodniopomorskie: w województwie wzrasta liczba zakażeń bakterią New Delhi

W województwie zachodniopomorskim w 2018 roku zarejestrowano 21 przypadków zakażenia superbakterią New Delhi (czyli Klebsiella pneumoniae NDM). 17 przypadków wystąpiło w 4 ogniskach, a 4 przypadki to pojedyncze zgłoszenia. Zakażenia miały miejsce w powiatach Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Białogard.

Fot. archiwum

Dla porównania w ubiegłym roku zarejestrowano 16 przypadków zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, 10 osób z 3 ognisk i 6 pojedynczych zakażeń. W 2015 roku nie było takich zgłoszeń.

Jak podkreślaję eksperci, istotne znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się szczepów wielolekoopornych w tym NDM, ma restrykcyjne przestrzeganie reżimu przeciwepidemicznego, zwłaszcza zastosowanie zasad izolacji. Ważna jest też świadomość rodziny w zakresie przestrzegania zasad higieny w przypadku nosicielstwa stwierdzonego u pacjenta i dalszego postępowania w warunkach domowych.

Ta groźna bakteria to pałeczka zwykłego zapalenia płuc, należąca do bakterii jelitowych. Objawy zakażenia New Delhi są zazwyczaj bardzo podobne do objawów grypy. Zwykle pojawiają się gorączka, kaszel, duszności, dreszcze, dotkliwy ból klatki piersiowej oraz krztuszenie się krwią z ropną wydzieliną. Dodatkowo osoby zarażone New Delhi skarżą się zazwyczaj na osłabienie całego organizmu i zawroty głowy. Bakteria jest wyjątkowo odporna na antybiotyki i może powodować śmierć. 

Więcej: www.gs24.pl