• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wyłączenie medyków zagraża szpitalom. Dr Zaczyński: izolacja wyszczepionego personelu wymaga rewizji

Autor: KM • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia27 stycznia 2022 10:13

Personel medyczny na izolacji zostaje wyłączony z działalności operacyjnej placówek leczniczych. Nie liczba pacjentów, a brak dostępu do lekarza będzie problemem - ocenia dr Artur Zaczyński, szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym i wicedyrektor szpitala MSWiA w Warszawie.

Wyłączenie medyków zagraża szpitalom. Dr Zaczyński: izolacja wyszczepionego personelu wymaga rewizji
Wyłączenie lekarzy z pracy może być zagrożeniem, szczególnie w medycynie nagłej. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Izolacja wyszczepionego personelu medycznego wymaga rewizji - mówił w Radiu Zet dr Artur Zaczyński, dyrektor tymczasowego Szpitala Narodowego i zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA w Warszawie
  • Personel, który wchodzi na izolację, jest wyłączany z działalności szpitali, przychodni, ratownictwa medycznego, co jest sporym zagrożeniem - przyznał lekarz
  • Nie liczba pacjentów, a brak dostępu do opieki leczniczej będzie problemem - zaznaczył

Personel wyłączony z działalności to spore zagrożenie

Na antenie Radia Zet dr Artur Zaczyński z warszawskiego szpitala MSWiA na podstawie własnych obserwacji przyznał, że w przypadku dużego szpitala, jakim jest podległa mu placówka, która od początku walczy z pandemią, istnieje zagrożenie w postaci ryzyka transmisji wśród personelu medycznego.

Lekarz zauważył również, że personel, który "wchodzi na izolację", jest tak naprawdę wyłączany z działalności operacyjnej szpitali, przychodni i ratownictwa medycznego. W ocenie Zaczyńskiego stanowi to "dosyć spore zagrożenie". Specjalista podkreślił, że będzie mniej pacjentów, ponieważ na razie nie są obserwowane duże skoki liczby hospitalizowanych pacjentów, chociaż nadal liczba pacjentów dodatnich "jest zatrważająca".

Czy przy łóżkach pacjentów zabraknie pielęgniarek i lekarzy? Zdaniem Zaczyńskiego największy problem pojawia się wtedy, kiedy "mamy stwierdzony antygen wirusowy, jesteśmy wyszczepieni i nie dotyka nas choroba COVID 19, czyli nie rozwijamy choroby wirusowej, ale jesteśmy pozytywni". Wówczas, jak przyznał lekarz, "tak naprawdę prawnie podlegamy izolacji".

Izolacja wyszczepionego personelu wymaga rewizji

- Izolacja wymaga rewizji, jeżeli chodzi o wyszczepiony personel - wskazał Zaczyński. Dodał, że prowadzone są bardzo intensywne prace, by okres izolacji wśród personelu medycznego był "najkrótszy bezpieczny dla wszystkich pacjentów".

- Możemy też osiągnąć taki status, że będą lekarze dodatni, pozytywni, niemi klinicznie, wyłączani z pracy - i to może stanowić zagrożenie szczególnie w obszarach medycyny nagłej - podkreślił dr Zaczyński.

- Jeżeli transmisja będzie spora, to w tym momencie nie ilość pacjentów będzie stanowiła duże obciążenie systemu ochrony zdrowia, tylko dostępność do lekarza, pielęgniarki, personelu pomocniczego - dodał lekarz.

Jednak kwestia skrócenia izolacji pozostaje nierozwiązana. - Niech wypowiedzą się specjaliści, wirusolodzy. Wiemy, że kwarantanna jest skrócona, ponieważ obserwowany jest szybszy okres wylęgania, transmisji, wobec tego też moment, kiedy antygen będzie ujemny u osoby zaszczepionej to jest moment, kiedy tak naprawdę przestaje być czynna wiremia, przestajemy zarażać. To jest około 5 dni - uściślił Zaczyński, dodając, że "rozwiązania, które skrócą okres wyłączenia chociażby personelu medycznego z działalności leczniczej, pozwolą na zachowanie ciągłości opieki".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum