• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wuhan. 12 mln mieszkańców przejdzie test na obecność wariantu Delta

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 14:35

Władze miasta Wuhan w Chinach przebadają 12 mln mieszkańców na obecność koronawirusa. Powodem decyzji są pierwsze potwierdzone przypadki transmisji wariantu Delta w kraju.

Po długim czasie bez zakażeń, w Wuhan pojawiły się przypadki wariantu Delta. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
  • Chińskie miasto Wuhan przebada wszystkich swoich mieszkańców pod kątem zakażenia wariantem Delta
  • Urzędnicy chińscy wiążą pojawienie się wariantu Delta w kraju z przylotem samolotu z Rosji do jednej z chińskich prowincji
  • Przyznają również, że w mieście, które ma silny związek z wybuchem lokalnego ogniska zakażeń, nie przestrzegano z dostateczną uwagą reżimu sanitarnego

Wuhan zbada wszystkich mieszkańców. To aż 12 mln osób

W Wuhan, gdzie koronawirus pojawił się po raz pierwszy pod koniec 2019 roku, nie zgłaszano żadnych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem od połowy maja ubiegłego roku. Tymczasem, jak podała agencja Reuters, w poniedziałek władze miasta potwierdziły trzy przypadki zakażenia wariantem Delta. W ciągu ostatnich dwóch tygodni obecność tego wysoce zakaźnego szczepu potwierdzono w kilku prowincjach i dużych miastach, w tym w Pekinie.

- Aby mieć pewność, że wszyscy mieszkańcy [miasta - red.] są bezpieczni, w całym mieście, dla wszystkich mieszkańców, zostaną uruchomione badania wykrywające kwas nukleinowy [COVID-19], co pozwoli w pełni potwierdzić pozytywne przypadki, w tym bezobjawowe - powiedział podczas briefingu prasowego przedstawiciel władz Wuhan, Li Qiang.

W mieście ponadto zamknięto obszary przemysłowe i technologiczne. 

Czytaj więcej: Delta. Objawy - jak rozpoznać zakażenie? To trzeba wiedzieć przed czwartą falą

Czy wariant Delta przybył do Chin z Rosji?

Li Yang, wicedyrektor centrum kontroli chorób prowincji Hubei, powiedział, że nowe przypadki zakażeń w Wuhan, a także w pobliskich miastach Jingzhou i Huanggang, miały związek z zakażeniami w mieście Huaian w prowincji Jiangsu.

Jest to istotna korelacja, ponieważ - jak podają media - w Jiangsu lokalne ognisko zakażeń pojawiło się w stolicy prowincji, Nanjing, pod koniec lipca. Wariant Delta najprawdopodobniej pojawił się tam po przybyciu samolotu z Rosji, o czym poinformowali urzędnicy.

Przedstawiciel władz miasta Nanjing powiedział w poniedziałek, że po tym, jak zgłoszono tam pierwsze przypadki zakażenia, niektóre sklepy nie sprawdzały zbyt rygorystycznie klientów pod kątem posiadania cyfrowych poświadczeń zdrowotnych, a sami klienci nie nosili prawidłowo maseczek ochronnych.

Również urzędnicy z Jiangsu twierdzą, że główną przyczyną wybuchu zakażeń w Nanjing było "rozwolnienie umysłu" (oryg. laxity of mind).

Od 20 lipca, kiedy potwierdzono pierwsze przypadki infekcji w Nanjing, odnotowano ich łącznie 414 do poniedziałku 2 sierpnia. W wielu miastach w południowych Chinach i w kilku na północy kraju, w tym w Pekinie, również odnotowano infekcje. Władze odradzały odbywanie nieobowiązkowych podróży, przeprowadzały akcje masowego testowania i zamykały niektóre obszary wysokiego ryzyka.

Sprawdź: Delta w Polsce. Kwarantanna nie dla wszystkich. Ministerstwo mocno zmieniło wytyczne

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum