• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

 • Start

Wścieklizna w woj. mazowieckim. Zagrożonych jest 6 powiatów i dwa miasta, w tym Warszawa

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 07:20

Służby ostrzegają: aktualnie zagrożonych jest sześć powiatów i dwa miasta, w tym Warszawa. Jak dotąd stwierdzono 40 przypadków wścieklizny na terenie woj. mazowieckiego. Przypomnijmy: wściekliznę cechuje najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Tymczasem

Głównym rezerwuarem wścieklizny są wolnożyjące lisy Fot. AdobeStock
 • Aż 40 przypadków wścieklizny stwierdzono na terenie województwa mazowieckiego. Służby ostrzegają
 • Przypadki zostały stwierdzone u lisów, jenota, sarny, kota i nietoperza - przekazał Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak
 • Wściekliznę cechuje najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Nie istnieje na nią żaden skuteczny lek, a jedyną profilaktyką są szczepienia
 • Niebezpieczeństwo stwarza nie tylko pogryzienie, ale także z pozoru niewinne polizanie przez zwierzę

Już 40 przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim

Mazowsze walczy z przypadkami wścieklizny.

- W tej chwili obszar zagrożony wścieklizną obejmuje teren powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawa - przekazał Mazowiecki Lekarz Weterynarii.

Obecnie obszar zagrożony wścieklizną obejmuje teren:

 • powiatu otwockiego,
 • mińskiego,
 • garwolińskiego,
 • kozienickiego,
 • radomskiego,
 • zwoleńskiego,
 • miasta Radom 
 • miasta stołecznego Warszawa

Jeśli chodzi o Warszawę, ustalony teren zagrożony tą groźną chorobą obejmuje: w dzielnicy Wawer - część ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni; w dzielnicy Wesoła - część na południe od ulicy Trakt Brzeski i część od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

W powiecie mińskim zagrożenie dotyczy 9 gmin Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Pozostałe powiaty są objęte restrykcjami na całym obszarze.

Tablice ostrzegawcze o wściekliźnie przy drogach

Pogoda zachęca do spacerów po lasach, w runie pojawiły się już pierwsze grzyby i jagody. Przed wybraniem się na grzybobranie należy sprawdzić dokładnie, czy rejon jest zagrożony wścieklizną.

- Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, pojawiły się czytelne i trwałe tablice z wyraźnym napisem: +UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT+" - informuje mazowiecki lekarz weterynarii.

Na terenach zagrożonych prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna w postaci plakatów. Zakazane jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera) muszą przebywać na zamkniętych wybiegach. Należy też bezwzględnie zaszczepić przeciwko wściekliźnie psy, zalecane jest też szczepienia kotów.

Zwierzęta domowe na zamkniętych wybiegach

Obowiązują też zalecania jak zachować się gdy spotkamy w lesie lub na posesji zwierzę, które może być chore na wściekliznę. Nie należy do niego absolutnie podchodzić, z bezpiecznej odległości należy ocenić jego stan i wezwać odpowiednie służby interwencyjne np. policję, straż miejską lub gminną, albo powiatowego lekarza weterynarii.

Zwierzę dzikie, które dostało się na posesję, wróci samo na wolność, należy zostawić mu otwartą bramę. Jeśli na terenie zagrożonym znaleziony zostanie martwy lis, należy przede wszystkim powiadomić powiatowego lekarza oraz oznakować dla służb miejsce znalezienia martwego zwierzęcia.

W przypadku pogryzienia przez dzikie albo gospodarskie zwierzę, należy przemyć ranę i skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie ma potwierdzenia, że zwierzę było szczepione na wściekliznę należy się zaszczepić.

Jak przekazał Paweł Jakubczak, "głównym rezerwuarem wścieklizny są wolnożyjące lisy".

W związku ze stwierdzeniem wścieklizny, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przeprowadził akcję szczepienia lisów. W marcu została wyłożona szczepionka na części terenu powiatu otwockiego, mińskiego i Warszawy. W maju szczepionka została zrzucona z samolotu na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, kozienickiego, grójeckiego, mińskiego, otwockiego, nowodworskiego, legionowskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz Warszawy.

W lipcu szczepionka została zrzucona z samolotów na terenie powiatu: Radom, Przysucha, Lipsko, Zwoleń i Przysucha Szydłowiec. "Planowane jest kolejne szczepienie lisów we wrześniu i listopadzie bieżącego roku" - przekazał mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. 

Wścieklizna ma najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń

Według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021r. styczność i narażenie na kontakt z wścieklizną miały 1633 osoby.

Wścieklizna jest jedną z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. Cechuje ją najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Co więcej, na wściekliznę nie istnieje żaden skuteczny lek. Jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.

Wirus wścieklizny znajduje się w ślinie zainfekowanych zwierząt. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt śliny z błonami śluzowymi, spojówkami lub uszkodzoną skórą człowieka. Warto przy tym pamiętać, że niebezpieczeństwo stwarza nie tylko pogryzienie, ale także z pozoru niewinne polizanie przez zwierzę.

Czytaj więcej: Wścieklizna ma najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Jedyna profilaktyka - szczepienia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum