• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wrocław: pacjenci zakażeni koronawirusem będą leczeni lekami m.in. na HIV i malarię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2020 13:21

Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy są hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, będą leczeni od piątku (13 marca) m.in. lekami na HIV i malarię - powiedział dziennikarzom ordynator oddziału zakaźnego tego szpitala prof. Krzysztof Simon.

Pacjenci zakażeni koronawirusem będą leczeni lekami m.in. na HIV i malarię. Fot. Shutterstock

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny jest leczonych sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.

Prof. Simon podkreślił, że każdy wirus ma swój specyficzny lek. - Ale też jest faktem, że niektóre grupy wirusów mają pewne cechy wspólne jako takie. Analizując dane japońskie i chińskie - oni wprowadzili, ze skutkiem umiarkowanym, ale ze skutkiem zmniejszającym śmiertelność - niektóre leki z grupy leków przeciwko HIV, niektóre z grupy przeciwko malarii i jeszcze kilka - powiedział lekarz.

Dodał, że po analizie tych danych podjął decyzję, aby spróbować wprowadzić na terenie województwa dolnośląskiego leczenie takim lekami. Prof. Simon podkreślił, że uzyskał już zgodę komisji bioetycznej, a leki będą podawane za zgodą pacjenta.

Wskazał, że podawane leki są zarejestrowane i dostępne w szpitalu. To m.in. leki na HIV i malarię. Pierwszy pacjent hospitalizowany we wrocławskim szpitalu już je otrzymał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum