• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wirus polio wykryty w próbce ścieków z okolic Sao Paulo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2014 20:56

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w jednej z badanych próbek, pochodzącej ze ścieków z okolic Sao Paulo, jednego z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata, wykryto wirusa choroby Heinego-Mediny (polio).

Nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania wśród ludzi. WHO oceniła, że ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa polio w Brazylii jest bardzo niskie. Po raz ostatni chorobę tę wykryto w tym kraju w 1989 r.

Szczep znaleziony w okolicach lotniska w Sao Paulo jest bliski genetycznie odkrytemu i wyizolowanemu w marcu w Gwinei Równikowej. Na początku maja WHO ostrzegała przed transgranicznym szerzeniem się dzikiego szczepu wirusa choroby Heinego-Mediny, podkreślając, że jego pojawienie wymaga zorganizowanego międzynarodowego przeciwdziałania.

Podczas tegorocznego sezonu niskiego szerzenia się tej choroby stwierdzono transgraniczne rozprzestrzenienie się dzikiego szczepu polio z trzech państw: z Pakistanu do Afganistanu, z Syrii do Iraku oraz z Kamerunu do Gwinei Równikowej.

Polio jest chorobą zakaźną atakującą głównie dzieci do piątego roku życia. Szerzy się przeważnie przez skażoną wodę.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum