• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wirus MERS atakuje Iran

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2014 17:51

Władze w Iranie potwierdzają pierwsze przypadki wirusa MERS. Jedna z zarażonych osób jest w stanie krytycznym.

U czterech osób w prowincji Kerman podejrzewano zarażenie wirusem MERS, jednak przypuszczenia potwierdziły się w przypadku dwóch sióstr - przekazał przedstawiciel irańskiego ministerstwa zdrowia. Jedna z nich jest w stanie krytycznym, druga znajduje się pod ścisłą kontrolą lekarską.

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej - kraju, w którym dwa lata temu notowano pierwsze zarażenia wirusem MERS - liczba nowych przypadków spada. Statystyki pokazują, że przez pierwsze dwa tygodnie maja średnia ilość zachorowań oscylowała w okolicy jedenastu dziennie, a później zaczęła się zmniejszać do ok. czterech. Poniedziałek był pierwszym dniem od sześciu tygodni bez nowego przypadku zarażenia.

MERS - śmiertelny wirus, należący do tej samej rodziny co SARS - zabił już ponad 175 osób w Arabii Saudyjskiej i wydostał się poza jej region, docierając do Malezji, Grecji, Libanu, Stanów Zjednoczonych i Francji. Większość zarażonych to osoby, które przebywały ostatnio w rejonie Zatoki Perskiej.

Nie istnieje szczepionka ani specyficzna metoda leczenia wirusa MERS. Wywołuje on objawy podobne do grypy, zapalenie płuc i dysfunkcję niektórych organów. Śmiertelność wynosi ok. 30 proc. Naukowcy z innych krajów zarzucają władzom Arabii Saudyjskiej zbyt małe zaangażowanie w badanie wirusa i analizowanie przypadków zachorowań.

Więcej:www.tvn24.pl


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum