×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wielka Brytania: pierwsze zakażenie wirusem Zika drogą seksualną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 grudnia 2016 11:20

Pierwszy "prawdopodobny" przypadek zakażenia wirusem Zika poprzez kontakty seksualne odnotowano w Wielkiej Brytanii - informuje BBC News.

Wielka Brytania: pierwsze zakażenie wirusem Zika drogą seksualną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Public Health England (PHE) informuje, że zakażona została kobieta, której partner seksualny zaraził się wirusem podczas pobytu za granicą. W Wielkiej Brytanii zarejestrowano dotąd 265 zakażeń wirusem Zika, z tego siedem u kobiet w ciąży.

Dyrektor PHE prof. Dilys Morgan przypomina, że po powrocie z krajów, w których występuje Zika, należy podczas kontaktów seksualnych przez co najmniej 6 miesięcy używać prezerwatyw. Patogen może bowiem przez wiele miesięcy utrzymywać się w różnych płynach organizmu - poza krwią również w ślinie, łzach i moczu - ale szczególnie długo jest w spermie.

Prof. Jimmy Whitworth z London School of Hygiene and Tropical Medicine przekonuje, że zakażenie, do jakiego doszło drogą seksualną, nie jest zaskoczeniem, ponieważ podobne przypadki zdarzały się już w innych krajach.

- To wciąż wyjątkowe sytuacje, dotąd odnotowano na świecie około 60 takich infekcji - dodał specjalista.

U 80 proc. zakażonych osób Zika nie wywołuje poważniejszych objawów, jedynie gorączkę, wysypkę, bóle stawów oraz zaczerwienienie oczu. Zainfekowane nim osoby mogą zatem nieświadomie zakażać swych partnerów seksualnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum