• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Więcej zachorowań na COVID-19 po wakacjach 2021? Z wakacyjnym wzrostem zakażeń mierzą się już Niderlandy

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia16 czerwca 2021 08:15

Więcej zachorowań na COVID-19 po wakacjach 2021? To scenariusz, z którym mierzą się obecnie Niderlandy. Tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podał, że  5,7 proc. wszystkich infekcji to efekty wakacyjnych wojaży. Co na to polskie Ministerstwo Zdrowia?

Lada moment Polacy tłumnie ruszą na wakacje. Czy to oznacza czwartą falę?/ Fot. Shutterstock
  • 5,7 proc. przypadków nowych zachorowań na COVID-19 w Niderlandach to efekt wakacyjnych wyjazdów - to aż 514 osób
  • Tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wzywa mieszkańców kraju do badań pod kątem obecności koronawirusa
  • Co na to polskie Ministerstwo Zdrowia? Adam Niedzielski nie uważa, że wyjazdy i przebywanie na świeżym powietrzu generują większe ryzyko zachorowań

Według danych RIVM w poprzednich tygodniach dotyczyło to około 1,6 proc. wszystkich potwierdzonych infekcji, w tym tygodniu ich liczba wzrosła do 5,7 proc.

Wakacje 2021 a wzrost zachorowań na COVID-19

W ostatnich tygodniach ograniczenia dotyczące podróży do coraz większej liczby krajów zostały złagodzone, dzięki czemu wakacje znów stały się możliwe.

W ubiegłym tygodniu stwierdzono w Niderlandach łącznie 8 981 pozytywnych wyników testów na obecność COVID-19. 514 zainfekowanych wróciło niedawno z zagranicznych podróży.

Instytut wezwał we wtorek podróżnych, którzy wrócili z wakacji w Hiszpanii i Portugali, do poddania się badaniu na obecność wirusa.

Adam Niedzielski o możliwym wzroście zakażeń koronawirusem

Minister Zdrowia Adam Niedzielski pytany o to, czy trend spadku epidemii utrzyma się przez całe wakacje powiedział, że "nie spodziewa się, by nasze wyjazdy, przebywanie na świeżym powietrzu generowały większe ryzyko".

Na sugestię, dlaczego przy takim scenariuszu rząd nie decyduje się na zniesienie wszystkich obostrzeń zaznaczył, że "uczymy się na własnych błędach", bo za każdym razem, gdy następowało to zbyt szybko, to pojawiała się kolejna fala.

- Teraz, jak popatrzymy na poziom obostrzeń, jaki mamy i będziemy mieli po 26 czerwca, bo to kolejna runda luzowania, to w tej chwili poziom liberalizacji jest tak naprawdę ogromny. Większość parametrów dopuszcza całkowitą aktywność, bo do limitów nie wchodzą osoby zaszczepione  - przypomniał.

Dla kogo są możliwe wyjazdy wakacyjne?

Paszport covidowy, tj. Unijny Certyfikat COVID (UCC), to zaświadczenie, które pozwala na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko. Dokument będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki.

Czytaj więcej: Paszport covidowy: dla kogo i od kiedy? Sprawdź, co musisz wiedzieć o Unijnym Certyfikacie COVID-19

Paszport covidowy umożliwia swobodne podróże po krajach UE
Polska jest jednym z siedmiu pierwszych krajów (obok Niemiec, Danii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Czech) w unijnym systemie certyfikatów covidowych.

Podróże po Unii Europejskiej bez paszportów covidowych też będą możliwe, ale wówczas – w zależności od regulacji obowiązujących w danym kraju – istnieje ryzyko, że po przekroczeniu granicy trzeba będzie poddać się np. kwarantannie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum