• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

We Włoszech padł rekord zakażeń koronawirusem. Przyspieszono trzecią dawkę szczepionki

Autor: PAP • Źródło: PAP25 grudnia 2021 08:10

Rekordową liczbę ponad 50 tys. zakażeń odnotowano w Wigilię Bożego Narodzenia we Włoszech. Gwałtowny przyrost nowych przypadków przyczynił się do skrócenia czasu między 2. a 3. dawką szczepionki.

Szczepionka, fot. Adobestock
  • We Włoszech padł w Wigilię rekord liczby zakażeń od początku pandemii: ponad 50 tysięcy
  • Zmarło 141 osób
  • W związku z gwałtownym wzrostem nowych przypadków z 5 do 4 miesięcy skrócona została przerwa między drugą dawką a trzecią dawką szczepionki

Rekord zakażeń we Włoszech

50,5 tys. zakażeń wykryto w ponad 920 tysiącach testów. To także nowy rekord wykonanych jednego dnia badań. Włosi masowo ruszyli na błyskawiczne testy szturmując apteki przed świątecznymi spotkaniami z rodzinami. W piątek nawet kilka godzin trzeba było stać w kolejce.

Ponad 5 procent testów dało wynik pozytywny.

Stale rośnie odsetek zakażeń wywołanych nowym wariantem Omikron. Obecnie jest to prawie jedna trzecia wszystkich infekcji.

Skrócony czas podania trzeciej dawki szczepionki

Ministerstwo zdrowia w wydanym okólniku zdecydowało, że z powodu szerzenia się Omikrona trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 można podawać już po czterech miesiącach od poprzedniej, a nie po pięciu jak dotychczas.

Ponadto szczepienie trzecią dawką rozszerzono na grupę wiekową 16-17 lat oraz na osoby o obniżonej odporności w wieku między 12 a 15 lat. Nastolatki mogą zgłaszać się od 27 grudnia, gdy minie dokładnie rok od inauguracji szczepień we Włoszech i w całej UE.

Zobacz też: Andrusiewicz: w styczniu wzrosty zakażeń. Sześć osób czeka na wyniki pod kątem zakażenia omikronem

Już ponad 100 przeszczepień serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Obostrzenia na sylwestra? Wiceminister Kraska odpowiedział, co planuje rząd

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum