• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Warszawa: o HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 08 października 2013 12:56

Ponad 400 osób weźmie udział w zajęciach na temat HIV rozpoczynających się właśnie na dziesięciu warszawskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Warszawa: o HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zapozna się z informacjami o profilaktyce i leczeniu wirusa, które pojawią się równocześnie w pismach i na portalach internetowych dla seniorów.

Szeroko zakrojona kampania edukacyjna o HIV skierowana do tej grupy wiekowej potrwa do końca grudnia. Warsztaty poprowadzą certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS edukatorzy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Kampania finansowana jest z grantu otrzymanego przez Zjednoczenie w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Eksperci Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy przygotowali specjalny program uwzględniający potrzeby osób dojrzałych. Zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku będą podzielone na dwa bloki. Pierwszy ma na celu dostarczenie informacji o tym, jak atakuje HIV, jak przebiega zakażenie i jakie są jego skutki. W ramach drugiego przewidywane są warsztaty o rozpoznawaniu i unikaniu ryzykownych zachowań seksualnych, a także o testowaniu się w kierunku HIV.

Osoby, które nie będą mogły skorzystać z oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzymają te informacje poprzez media. Powstanie także ulotka edukacyjno-informacyjna skierowana do tej grupy odbiorców.

Dane epidemiologiczne z USA wskazują wyraźnie, że także wśród seniorów ryzyko zakażenia HIV jest wysokie. Kobiety w pewnym wieku przestają się zabezpieczać prezerwatywami przed ciążą, ale nie przestają uprawiać seksu. I narażają się na zakażenie. Mężczyźni unikają prezerwatyw w obawie przed ich rzekomo ujemnym wpływem na potencję i też mogą się zakazić.

Z przeprowadzonych w Polsce badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że ponad połowa mężczyzn po 50. roku życia nadal uprawia seks. Celem akcji jest dotarcie do tych osób i zwrócenie uwagi na zagrożenie. 

Program edukacyjny na zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku został skonsultowany z wybitnymi ekspertami w dziedzinie wirusologii psychologii. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum