• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wariant delta w Polsce. Coraz więcej zakażeń, ale mutacja indyjska wciąż nie jest dominująca

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP22 czerwca 2021 11:10

W Polsce coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem to zakażenia wariantem delta, ale wciąż nie jest to mutacja dominująca - poinformował o tym wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Można spodziewać się przyrostu odsetka tego wariantu w naszym kraju. Fot. Shutterstock
  • Pierwsze przypadki zakażeń wariantem delta pojawiły się w Polsce w kwietniu
  • Może przyczynić się on do przyjścia kolejnej fali epidemii
  • Prof. Pyrć podkreśla, że wariant delta nie charakteryzuje się innymi objawami niż dotychczas występujące inne warianty

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że wykryty pierwszy raz w Indiach wariant delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu wysokiej zakaźności.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji tym wariantem, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień. Nowe zakażenia, w dużej mierze wywołane właśnie przez wariant delta, wzbudziły obawy przed kolejną falą pandemii w Rosji.

Wariant delta: kiedy pojawił się w Polsce?

Prof. Pyrć przypomniał, że pierwsze przypadki wariantu delta w Polsce mieliśmy pod koniec kwietnia.

- W maju ten proces przyspieszył. Teraz widzimy w naszych wynikach oraz w wynikach naszych kolegów, że pojawia się coraz więcej przypadków wariantu delta. Na razie jest to wariant mniejszościowy, kilka procent w skali poszczególnych województw, w skali kraju jeszcze mniej - wskazał ekspert.

Zaznaczył jednocześnie, że patrząc na sytuację w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, można się spodziewać przyrostu odsetka tego wariantu w naszym kraju.

- Przestrzegam przed paniką. To jest bardzo ważna informacja z punktu widzenia epidemiologii oraz planowania działań, ale z perspektywy zwykłego człowieka należy przestrzegać obecnych środków zapobiegawczych, zaszczepić się i pamiętać, że epidemia się jeszcze nie skończyła - podkreślił prof. Pyrć.

Wariant delta a kolejna fala epidemii

Wirusolog przyznał, że w związku z coraz większym rozprzestrzenianiem się wariantu delta kolejna fala epidemii może pojawić się szybciej.

- Jeżeli ten wariant jest bardziej transmisyjny i nie zostanie to częściowo skompensowane przez porę roku i postępujący proces szczepień, to musimy się liczyć z tym, że może nam trochę popsuć wakacje. Jednak miejmy nadzieję, że jeżeli pojawi się wzrost zachorowań, to będzie to jak najpóźniej, a wzrost nie będzie aż tak duży jak wiosną - przestrzegł ekspert.

Zaprzeczył, by wariant delta charakteryzował się innymi objawami niż dotychczas występujące. - Spektrum objawów, które ma covid, waha się od zakażenia bezobjawowego po śmiertelną, wielonarządową chorobę. Skoro to spektrum chorobowe jest tak duże, to mówienie o jakichkolwiek różnicach w objawach między wariantami może być mylące - ocenił profesor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum