• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wariant Delta w Wielkiej Brytanii. 72 proc. wzrost zakażeń koronawirusem

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia02 lipca 2021 13:10

Między 25 czerwca a 1 lipca w Wielkiej Brytanii nastąpił wzrost liczby zakażeń koronawirusem o prawie 72 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Tylko w czwartek odnotowano blisko 28 tys. nowych infekcji. To dzienny rekord od 29 stycznia.

W Wielkiej Brytanii notuje się duży wzrost zakażeń koronawirusem /Fot. Shutterstock
  • W Wielkiej Brytanii w ostatnim tygodniu odnotowano bardzo duży wzrost liczby zakażeń - aż o 72 proc.
  • Mimo to wciąż niski pozostaje wskaźnik zgonów. W ubiegłym tygodniu na Covid-19 zmarło 116 chorych, w czwartek - 22
  • Szybki wzrost zakażeń to zgodnie z oceną ekspertów efekt działania wariantu Delta

Liczba zgonów zakażonych osób wzrosła w ubiegłym tygodniu o 11 proc. W ubiegłym tygodniu na Covid-19 zmarło 116 chorych, w czwartek - 22.

Wielka Brytania: rosnąca liczba zakażeń, niski bilans zgonów

W Wielkiej Brytanii liczba dobowych zakażeń rośnie od ponad miesiąca, ale bilans zgonów jest niski. Naukowcy twierdzą, że szybkie wprowadzenie szczepionek przeciw Covid-19 osłabiło związek między infekcjami a zgonami.

Za szybki wzrost zakażeń odpowiada wariant koronawirusa Delta, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach i który w Wielkiej Brytanii całkowicie już wyparł poprzednie odmiany SARS-CoV-2. Według różnych źródeł wariant Delta jest 40-60 proc. bardziej zaraźliwy niż dotychczas dominujący w Wielkiej Brytanii wariant Alfa.

Delta w Polsce takżegroźna

- Do dzisiaj wykryto warianty od Alfa do Delta Plus. Wirus pierwotny zarażał 1-2 osoby, natomiast Delta nawet do 8 osób. Wygląda na to, że zakażenie jest możliwe nie tylko drogą kropelkową albo i powietrzną - przyznał dr Grzesiowski.

- Przyszłość jest w rękach Delta i Delty Plus. Polska od początku pandemii jest w najlepszym okresie, odnotowuje się najmniej zachorowań, co oznacza, że znajdujemy się pomiędzy falami. W tej chwili przed nami kilka tygodni względnego spokoju. Pamiętajmy, że to nie jest dane nam raz na zawsze i musimy być czujni jesienią.

Najważniejsze są szczepionki

Co ważne, ekspert powołał się na najnowsze badania, z których jasno wynika, że mieszanie szczepionek przynosi bardzo dobry rezultat. Druga dawka szczepionki Pfizer podawana cztery tygodnie po zastrzyku AstraZeneca, wytwarza lepszą odpowiedź immunologiczną niż podanie jednej dawki AstraZeneca.

Jedyną skuteczną i rekomendowaną profilaktyką są szczepienia. Dlatego też dr Grzesiowski zaapelował, aby cały czas przestrzegać zasad sanitarnych i nie cieszyć się zbyt pochopnie mniejszą liczbą zakażeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum