• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wariant Delta w Polsce. Zidentyfikowano już 84 zakażeń indyjską mutacją. Co z pozostałymi?

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP17 czerwca 2021 19:00

Wariant Delta w Polsce. Zidentyfikowano już 84 zakażeń indyjską mutacją, ale w kraju wciąż dominuje wariant alfa (brytyjski) koronawirusa. Co mówią nowe dane GIS o innych mutacjach?

Wariant Delta w Polsce. Zidentyfikowano już 84 zakażeń indyjską mutacją/Fot. Shutterstock

 

  • GIS udostępnił w czwartek (17 czerwca) dane dotyczące występowania różnych mutacji koronawirusa w Polsce
  • Dane GIS wskazują zidentyfikowano dotąd 12 przypadków wariantu gamma (brazylijskiego), 84 wariantu delta (indyjskiego) i 33 wariantu beta (południowoafrykańskiego)
  • Eksperci oceniają, że ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia wariantów wirusa jest duże - szczególnie w miesiącach wakacyjnych

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę (16 czerwca), że w najbliższym czasie 6,5 mln zł trafi na doposażenie wybranych laboratoriów sanepidu.

Wynik badania znany przed upływem izolacji zakażonego

Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany. Wynik badania ma być znany przed upływem izolacji zakażonego. Osoby, u których wykryte zostaną groźne warianty, np. delta, zwolnienie z kwarantanny i izolacji uzyskają po negatywnym wyniku testu.

Kierujący pracami Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka wyjaśniał w środę, że planowana jest m.in. budowa infrastruktury i wzmacnianie kompetencji inspekcji w zakresie badań laboratoryjnych.

Czemu służy sekwencjonowanie?

Sekwencjonowanie wykonywane jest, by identyfikować i charakteryzować szczepy krążące w populacji.

- Sekwencjonowanie pomaga w monitorowaniu sytuacji epidemiologicznej oraz w dużym stopniu tłumaczy dotychczasowe wzrosty zapadalności, ułatwia też przewidywanie dalszego przebiegu epidemii - akcentuje Główny Inspektor Sanitarny. 

Obecnie sekwencjonowanie próbek prowadzi w kraju kilka jednostek. Budowanie kompetencji inspekcji sanitarnej w zakresie badań laboratoryjnych obejmować ma m.in. uruchomienie sekwencjonowania w laboratoriach inspekcji w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i w Warszawie.

Eksperci oceniają, że ryzyko zawleczenia i rozprzestrzenienia wariantów wirusa jest duże, szczególnie w sytuacji zwiększonego ruchu turystycznego w nadchodzących miesiącach wakacyjnych. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum