• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wariant Delta w Afryce. W Zambii brakuje miejsc w kostnicach. Rekordowa liczba zakażeń groźną mutacją

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP29 czerwca 2021 13:30

Brak szczepionek i słaby system ochrony zdrowia - to niedostatki powszechne w Afryce, gdzie rozprzestrzenia się najbardziej zakaźny wariant koronawirusa - Delta. W Zambii brakuje miejsc w kostnicach

Wariant Delta w Afryce szerzy się głównie wśród niezaszczepionych/ Fot. Shutterstock
  • Afryka zmaga się z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem, zwłaszcza wariantem Delta
  • Wariant Delta rozprzestrzenia się zwłaszcza wśród nieszczepionej populacji. W Zambii brakuje miejsc w kostnicach. W RPA rodziny przewożą chorych krewnych przez granice stanów szukając miejsc w szpitalach
  • Część ekspertów twierdzi, że zakażenie wcześniejszymi wariantami koronawirusa nie chroni przed zakażeniem wariantem Delta

Rekordowa liczba zakażeń prowadzi do niedoborów łóżek na oddziałach intensywnej terapii i tlenu, a kraje na całym kontynencie ponownie nakładają lockdowny. Rosną w związku z tym obawy wśród epidemiologów i przywódców politycznych, że może dojść do katastrofy zdrowia publicznego tak jak to miało miejsce na wiosnę w Indiach.

Wariant Delta - szczególnie groźny, także dla ozdrowieńców

Tempo rozprzestrzeniania się wariantu, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach i zmusza rządy na całym świecie do zaostrzenia ograniczeń działalności społecznej i gospodarczej, zaszokowało ekspertów ds. zdrowia w Afryce, gdzie częściowo dzięki młodszej populacji odnotowano dotąd mniejszą liczbę zgonów spowodowanych Covid-19 niż w innych regionach świata. Część ekspertów ostrzega, że wcześniejsze zakażenie innym szczepem koronawirusa może nie chronić przed Deltą, a więc część populacji, która uważana była za odporną, jest ponownie podatna na zachorowanie.

W RPA rodziny przewożą chorych krewnych przez granice stanów, próbując zabezpieczyć dla nich nieliczne łóżka pozostałe na oddziałach intensywnej terapii. "Wall Street Journal" przypomina, że pewnej czerwcowej nocy każdy z 30 pacjentów z Covid-19 przebywających na oddziale intensywnej opieki medycznej największego szpitala w Ugandzie zmarł, ponieważ skończyły się zapasy tlenu. W stolicy Zambii, Lusace, lekarze twierdzą, że w kostnicach zabrakło już miejsca.

Niszczycielska fala epidemii

- Jesteśmy w uścisku niszczycielskiej fali (epidemii), która według wszelkich wskazań wydaje się być gorsza od tych, które ją poprzedziły - mówił w niedzielę prezydent RPA Cyril Ramaphosa w przemówieniu telewizyjnym, ogłaszając w swym kraju nowe restrykcje związane z pandemią.

Trzecia fala infekcji w Afryce pojawia się w niebezpiecznym dla kontynentu momencie: zaledwie 1,1 proc. z 1,3 mld mieszkańców Czarnego Lądu jest w pełni zaszczepiony, zasoby medyczne wyczerpały się, lekarze są fizycznie i psychicznie wykończeni, a w niektórych przypadkach nawet nie dostają pensji, szpitale zaś nie przyjmują pacjentów ze względu na brak łóżek i tlenu medycznego - wskazuje "WSJ".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum