• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

WHO ostrzega: nowy koronawirus powoduje u ludzi niewydolność oddechową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2020 16:14

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek (14 stycznia) przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w Chinach i może być przenoszony z człowieka na człowieka. Powoduje on u ludzi niewydolność oddechową.

FOT. Shutterstock

W poniedziałek władze Tajlandii poinformowały, że objęły kwarantanną Chinkę z tajemniczymi objawami koronawirusa. Podano, że po raz pierwszy wykryto go poza Chinami.

41 przypadków zapalenia płuc wykryto w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że może to być nowy typ koronawirusa; jeden pacjent zmarł.

- Według informacji, jakimi dysponujemy, możliwe, że dochodzi do zarażenia się wirusem pomiędzy ludźmi, potencjalnie wśród rodzin - powiedziała Maria Van Kerkhove, szefowa oddziału nagłych chorób WHO.

Niektóre typy koronawirusów mogą wywołać mniej poważne choroby, inne - jak ten, który wywołuje SARS - są o wiele groźniejsze.

WHO przekazała szpitalom na całym świecie wytyczne dotyczące kontroli zakażeń w przypadku rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Van Kerkhove powiedziała, że nie ma specyficznego leczenia nowego wirusa, ale rozważa się stosowanie leków antywirusowych i można je wykorzystywać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum