• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

WHO: największa na świecie epidemia odry zabiła w DRK tysiące dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 08:20

W Demokratycznej Republice Konga obejmująca wszystkie prowincje kraju epidemia odry zabiła w roku 2019 prawie 5 tys. osób, z czego 90 proc. stanowią dzieci do 5. roku życia - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO: największa na świecie epidemia odry zabiła w DRK tysiące dzieci
W Kongo zaszczepiono cztery miliony dzieci, co jednak stanowi mniej niż połowę dzieci w kraju. Fot. Archiwum

Tylko w roku 2019 zakażeniu uległo w Kongo prawie ćwierć miliona osób. Według WHO to największa i najszybciej rozwijająca się epidemia na świecie. Odra w Demokratycznej Republice Konga zabiła ponaddwukrotnie więcej osób niż Ebola w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Większość zakażonych odrą w tym kraju to niemowlęta.

Odra jest chorobą wirusową. Pierwsze objawy to katar, kichanie i gorączka. Kilka dni później plamista wysypka pojawia się na twarzy i rozprzestrzenia na całe ciało. Większość chorych powraca do zdrowia, jednak odra może mieć trwałe zastępstwa, a nawet spowodować zgon - zwłaszcza przy odrowym zapaleniu płuc bądź mózgu. Szacuje się, że z powodu odry co roku umiera na świecie 110 000 osób.

W Kongo zaszczepiono cztery miliony dzieci, co jednak stanowi mniej niż połowę dzieci w kraju. Brak funduszy, niedobór szczepionek, słaba infrastruktura, ataki na ośrodki zdrowia i brak dostępu do opieki zdrowotnej utrudniają powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum