• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

WHO alarmuje: rośnie liczba zgonów z powodu gruźlicy. To pierwszy raz od dekady

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 października 2021 09:04

WHO poinformowała o wzroście liczby osób, które zmarły na gruźlicę. Jak się okazuje to pierwszy taki przypadek od ostatniej dekady.

WHO poinformowała o wzroście zgonów na gruźlicę. Fot. Shutterstock
  • WHO przekazała w czwartek, 14 października, że w 2020 roku na gruźlicę zmarło 1,5 mln osób na świecie. To wzrost w stosunku do 1,4 mln ofiar z 2019 roku
  • Jak szacuje WHO, blisko 4 mln osób cierpi na gruźlicę, ale do tej pory nie zostały one jeszcze zdiagnozowane. Najwięcej przypadków gruźlicy występuje m.in. w Chinach, Indiach, RPA czy Nigerii
  • Powodem zwiększenia liczby śmiertelnych przypadków jest fakt, że mniej osób zostało zbadanych i skierowanych na leczenie, ponieważ środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią COVID-19

Dramatyczny raport WHO o gruźlicy

W swym wstępnym raporcie WHO podała, że w 2020 roku na gruźlicę zmarło 1,5 mln osób, co stanowi wzrost w stosunku do 1,4 mln śmiertelnych ofiar tej choroby w 2019 roku. W ubiegłym roku zdiagnozowano gruźlicę u znacznie mniejszej liczby osób - 5,8 mln wobec 7,1 mln przypadków rok wcześniej.

WHO szacuje również, że około 4 mln osób cierpi na gruźlicę, ale nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Gruźlica jest uleczalna, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie stwierdzona. Kraje o największej liczbie przypadków gruźlicy to Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Nigeria, Bangladesz i RPA.

- Nie możemy zaakceptować, że rok w rok 1,5 mln osób umiera na gruźlicę, ponieważ nie ma dostępu do diagnostyki i leków, które mogą uratować im życie - oświadczył dr Stijn Deborggraeve, doradca ds. chorób zakaźnych organizacji Lekarze Bez Granic.

Czytaj: WZW typu B i C mają być wyeliminowane do 2030 roku. Choroba powoduje rocznie 1,3 mln zgonów

Smutna rzeczywistość ubogich krajów

Deborggraeve uważa, że w wielu krajach z dużą liczbą chorych na gruźlicę dostęp do testów jest ograniczony, a produkująca je amerykańska firma Cepheid zawyża ich ceny dla uboższych krajów. Ekspert zarzucił firmie, że otrzymała ponad 250 milionów dolarów w ramach inwestycji publicznych na rozwój technologii testowania gruźlicy i nie udostępniła jej najbardziej potrzebującym.

Cepheid twierdzi, że przekazała swe testy krajom biedniejszym "z niską marżą" i jest "aktywnym uczestnikiem globalnej walki z gruźlicą".

WHO zwraca uwagę na fakt, że inwestycje na rzecz walki z gruźlicą zmniejszyły się na świecie i stwierdziła, że globalne wysiłki zmierzające do osiągnięcia celów w zakresie zmniejszenia liczby osób dotkniętych tą chorobą "wydają się coraz bardziej poza zasięgiem".

Gruźlica zabija każdego roku więcej chorych niż AIDS i malaria - pisze Reuters. 

Czytaj: Grupa doradcza WHO kontra wirus z Wuhan. "Ostatnia szansa" na ustalenie pochodzenia wirusa

Szczepionka na konkretny wariant koronawirusa. Pfizer przygotuje ją w 100 dni

Trwają badania nad bakteriami jelitowymi. Mogą zwalczać bakterie cholery

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum