• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

W kilka dni aż 269 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, w tym trzy zgony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2018 12:20

Między 16 a 22 lutego odnotowano w Polsce ponad 269 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, trzy osoby zmarły - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

W kilka dni aż 269 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, w tym trzy zgony
W kilka dni aż 269 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, w tym trzy zgony. Fot. Archiwum

Najwięcej zachorowań - między 16 a 22 lutego - odnotowano na Mazowszu - ponad 49 tys. i w Wielkopolsce - 37 tys. W kraju z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w tym czasie ponad tysiąc skierowań do szpitala.

Między 16 a 22 lutego odnotowano trzy zgodny - dwa w woj. małopolskim (osoby w wieku powyżej 65 lat) oraz jeden w woj. pomorskim (w przedziale wiekowym 15-64).

W styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; od 1 do 22 lutego jest ich już ponad 780 tys. W tym roku z powodu grypy zmarło siedem osób - oprócz trzech między 16, a 22 lutego, cztery osoby zmarły w okresie od 8 do 15 lutego.

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Zaleca się, by zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. Od września 2016 r. do połowy sierpnia 2017 r. w sumie zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań i podejrzeń, czyli 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 r. liczony jest kolejny sezon grypowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum