• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

W dwóch województwach zajętych jest już 40 proc. łóżek covidowych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 września 2021 14:33

Jak podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, na Lubelszczyźnie zajętych jest już 40 proc. łóżek covidowych, a na Podkarpaciu 34 proc. Wojewodowie podjęli szybkie działania, aby zwiększyć bazę łóżkową.

W dwóch województwach jest zajętych coraz więcej łóżek covidowych. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
  • Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał w czwrtek, 23 września, że zauważalny jest wzrost zakażeń w regionach najsłabiej zaszczepionych
  • W województwie lubelskim jest już zajętych blisko 40 proc. łóżek covidowych, natomiast w województwie podkarpackim 34 proc. 
  • Jak dodał rzecznik, wojewodowie obu regionów podjęli już stosowne kroki, aby zwiększyć systematycznie bazę łóżkową
  • - W pozostałych regionach, gdzie tych szczepień jest więcej, obłożenie łóżek szpitalnych jest na poziomie 8-10 czy kilkunastu procent - podkreślił Andrusiewicz

Wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało m.in., że badania potwierdziły 974 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Komentując te dane rzecznik resortu zdrowia podał, że "dziś mamy ponad 30 proc. wzrost zakażeń". Zauważył, że jest on niższy niż w ostatnich dniach, czy tygodniach, gdy odnotowano wzrost liczby zakażeń rzędu 40-50 proc.

- Widzimy delikatne spowolnienie w zakresie wzrostu zakażeń, chociaż mówimy dziś praktycznie o poziomie 1000 zakażeń średnio dziennie - zaznaczył Andrusiewicz. - Realizuje się wzrost czwartej fali. Na pewno 1000 zakażeń osiągniemy w ciągu najbliższych dni, na pewno to nie będzie koniec - dodał.

Zwrócił uwagę na sytuację w tych regionach Polski, gdzie jest najniższy wskaźnik szczepień. Wskazał na Lubelszczyznę, gdzie obecnie w szpitalach obłożenie łóżek covidowych jest w granicach 40 proc

- Wojewoda już działa i zwiększa tę bazę łóżkową - zapewnił rzecznik MZ. Wskazał też na Podkarpacie, gdzie obłożenie łóżek covidowych jest w granicach 34 proc. - I tu również pani wojewoda już działa i ta baza łóżkowa jest systematycznie zwiększana - dodał.

- W pozostałych regionach, gdzie tych szczepień jest więcej sytuacja wygląda w miarę dobrze, tzn. obłożenie łóżek szpitalnych jest na poziomie 8-10 czy kilkunastu procent - podał Andrusiewcz.

Czytaj: Koronawirus. 23 września prawie 1000 nowych zakażeń koronawirusem

Zwiększanie bazy łóżkowej

- W tej chwili w całej Polsce zajętych łóżek jest ponad 1200, na ponad 6 tys. łóżek, które mamy i systematycznie w każdym regionie - to nie będzie się działo z automatyzmu w całym kraju równocześnie - wojewoda ma plan działania w zakresie zwiększania łóżek covidowych, szpitale są do tego na bieżąco przygotowywane, wydawane są kolejne decyzje, zwiększana jest baza łóżkową. Ze strony logistycznej nie ma tu żadnego zagrożenia - mówił.

Na pytanie czy to oznacza przywracanie w tych regionach "uśpionych" szpitali tymczasowych Andrusiewicz odpowiedział: "W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie przywrócić do funkcjonowania ponad 11 tys. łóżek, tzn. ta baza łóżkowa będzie rozszerzona do ponad 11 tys. i w kolejnych dniach jesteśmy w stanie przywracać kolejne". "Oczywiście, to nie będzie się działo z automatu zarządzeniem ministra zdrowia" - powtórzył.

- Każdy wojewoda przygotował plan działania - zatwierdzony przez ministra zdrowia - zwiększania bazy łóżkowej na wypadek wzrostu zakażeń w każdym kolejnym regionie - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Według danych podanych w czwartek przez MZ w skali kraju dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 237 łóżek i 613 respiratorów. W szpitalach przebywa 1209 chorych z COVID-19, w tym 133 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. 

Czytaj: W tym tygodniu nawet 1000 zakażeń dziennie. Minister zdrowia ostrzega

Nowe obostrzenia w Polsce. Minister zdrowia potwierdza: najgorzej jest w dwóch województwach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum