• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

 • Start

W Polsce zmarło 231 lekarzy i 185 pielęgniarek. Wszyscy przez koronawirusa. Zgony są też wśród dentystów i farmaceutów

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP23 czerwca 2021 07:56

Ministerstwo Zdrowia podało zatrważające dane o zgonach lekarzy, pielęgniarek, ale również dentystów, położnych, farmaceutów, ratowników, diagnostów i fizjoterapeutów. Wszystkie są związane z koronawirusem

Medycy od początku pandemii byli na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem/Fot. Shutterstock
 • Tragiczny bilans pandemii koronawirusa w Polsce: od 4 marca ubiegłego roku zmarło 74 858 osób. Wśród nich są również przedstawiciele zawodów medycznych
 • Ministerstwo Zdrowia udostępniło dane o liczbie zgonów lekarzy, pielęgniarek, ale również dentystów, położnych, farmaceutów, ratowników, diagnostów i fizjoterapeutów
 • Okazuje się, że koronawirus przyczynił się do śmierci aż 231 lekarzy i 185 pielęgniarek. A to nie koniec

Medycy wśród ofiar pandemii koronawirusa 

Koronawirus zebrał śmiertelne żniwo wśród przedstawicieli zawodów medycznych. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia z powodu zakażenia zmarło już 231 lekarzy, 185 pielęgniarek oraz 50 dentystów. A to nie koniec tej listy.

Zgony wśród medyków związane z koronawirusem. Stan na 21 czerwca:

 • 231 lekarzy,
 • 185 pielęgniarek,
 • 50 dentystów,
 • 22 położnych,
 • 19 farmaceutów,
 • 6 ratowników,
 • 6 diagnostów
 • 5 fizjoterapeutów

Udostępnione PAP zestawienie - obrazujące stan z 21 czerwca br. - pokazuje, że od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 72 410 pielęgniarek, 29 433 lekarzy, 11 094 fizjoterapeutów, 7207 położnych, 3630 farmaceutów, 3628 ratowników medycznych, 3281 dentystów i 2548 diagnostów laboratoryjnych.

Łącznie od marca ubiegłego roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 879 030 przypadków. Zmarło 74 858 osób z COVID-19. 

Czytaj więcej: Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’

Przypomnijmy też, że w drugiej połowie maja Ministerstwo Zdrowia raportowało, że zmarło 222 lekarzy, 167 pielęgniarek, 48 lekarzy dentystów, 21 położnych, 18 farmaceutów, 6 ratowników medycznych, 5 diagnostów i 4 fizjoterapeutów.

Od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 25 248 lekarzy, 2294 diagnostów laboratoryjnych, 64 837 pielęgniarek, 6586 położnych, 3179 ratowników medycznych, 2986 dentystów, 10 394 fizjoterapeutów i 3396 farmaceutów.

Dziesiątki lekarzy odeszły na wieczny dyżur

Środowiska medyczne mają za sobą kilkanaście miesięcy walki z Covid-19, ale i zmagania się z odchodzeniem koleżanek i kolegów, z którymi pracowali. Naczelna Izba Lekarska w połowie kwietnia odsłonił tablicę upamiętniającą lekarzy i lekarzy dentystów zmarłych na COVID-19.

- Pandemia, z którą przyszło nam się mierzyć już od ponad roku, przywodzi mi na myśl cytat z jednego z trenów Jana Kochanowskiego „Nieznajomy wróg jakiś miesza ludzkie rzeczy, nie mając ani dobrych, ani złych na pieczy”. Koronawirus po prostu nie wybiera - mówił przy okazji odsłonięcia tablicy Andrzeja Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wskazał, że w ostatnim roku ‘’na wieczny dyżur’’ odeszło  prawie 400 pracowników ochrony zdrowia, w tym ponad 150 lekarzy i lekarzy dentystów - tablica pamiątkowa odsłonięta w NIL jest hołdem i symbolem ich oddania oraz misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

- Koronawirus brutalnie obnażył i pogłębił problemy polskiej ochrony zdrowia. Ale mimo Medicus homo est, czyli mimo, że lekarz jest tylko człowiekiem, mimo nieznajomości wroga, wielu niewiadomych, wielkiego obciążenia fizycznego i psychicznego, chaosu, jesteśmy i będziemy przy naszych pacjentach. Będziemy walczyć o każdego z was – zapewniał prezes Matyja.

Czytaj także: SOR we Wrocławiu zamknięty. Przed takim scenariuszem ostrzegali eksperci: "Nie ma medyków, nie ma leczenia"

Był czas, kiedy nekrologi pielęgniarek ukazywały się każdego dnia

Dramat żegnania swoich koleżanek przeżywały również pielęgniarki i położne. W listopadzie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych niemal codziennie publikował nekrologi pielęgniarek. Pielęgniarki nie ukrywały, że codziennie towarzyszył im lęk, czy wrócą z pracy do domu.

Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP mówiła Rynkowi Zdrowia wtedy: -  Zmarła pielęgniarka z Zachodniopomorskiego pracowała na oddziale covidowym. Zajmowała się na oddziale intensywnej terapii zakażonymi pacjentami i zmarła na tym oddziale. Koleżanki, które były obecne przy jej śmierci pracowały z nią ponad 30 lat. Znały się prywatnie. Pielęgniarki tworzą zespoły, znamy swoje rodziny, dzieci. Pielęgniarki umierające na zakażenie covid to ogromna trauma.

W Warszawie uczczono śmierć jednej z pielęgniarek – zaledwie 37-letniej - zakażonej koronawirusem. Przed Szpitalem Grochowskim z inicjatywy dyrekcji lecznicy w połowie maja zasadzono Dąb Pamięci Bogusławy Janiec-Wołowskiej.

Bogusława Janiec-Wołowska zmarła 2 grudnia 2020 roku, w wieku 37 lat, po zakażeniu się wirusem SARS-CoV-2. Pracowała na Izbie Przyjęć w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas w imieniu NRPiP przyznała pielęgniarce "Honorowe odznaczenie samorządu pielęgniarek i położnych", które zostało przekazane mężowi zmarłej pielęgniarki.

 Zobacz koniecznie: Pielęgniarki pokazały paski z wypłat. Niektóre kwoty szokują: 2,5 tys. zł "na rękę"

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum