• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

W Danii wracają certyfikaty COVID-19. "Niezaszczepieni muszą się zmobilizować i przyjąć szczepionkę"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 listopada 2021 06:45

W poniedziałek, 8 listopada, premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała przywrócenie certyfikatów koronawirusów. Tym samym COVID-19 ponownie został uznany za chorobę zagrażającą społeczeństwu.

W Danii certyfikaty covidowe zostaną przywrócone. Fot. Shutterstock
  • W Danii odnotowano w ostatnim czasie znaczny przyrost liczby hospitalizowanych osób. Wynik jest gorszy niż w tym samym okresie w zeszłym roku
  • Jak wyjaśniła duńska premier Mette Frederiksen, wzrost zakażeń spowodowany jest przez grupę osób, które nie zdecydowały się na szczepienie
  • Premier przywróciła obowiązek posiadania certyfikatów m.in. w miejscach publicznych czy restauracjach, ale w najbliższych dniach decyzję musi potwierdzić parlament
  • Po wieczornej konferencji premier, na stronie internetowej vaccinerk.dk na szczepienia zgłosiło się rekordowe 11 tys. osób

Dania przywraca obowiązek certyfikatów

- Mamy teraz więcej zakażeń i osób hospitalizowanych niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Stało się to szybciej niż przewidywaliśmy - uzasadniła przywrócenie części restrykcji premier Frederiksen.

Jak podkreśliła, wzrost wynika z postępowania "małej grupy, która zlekceważyła epidemię". "Ostatni niezaszczepieni muszą się zmobilizować i przyjąć szczepionkę" - wezwała.

Formalnie decyzję premier o przywróceniu obowiązku posiadania certyfikatów, m.in. w restauracjach oraz miejscach publicznych zamkniętych dla więcej niż 200 osób lub 2 tys. na powietrzu, musi przyjąć parlament, co ma nastąpić w najbliższych dniach. W związku z tym Covid-19 ponownie zostanie również uznana za chorobę zagrażającą społeczeństwu oraz możliwościom służby zdrowia.

Taką rekomendację wydała wcześniej ekspercka Komisja Epidemiczna ds. Covid-19.

Z konieczności okazywania certyfikatu zwolnione mają być osoby poniżej 16 roku życia, a czas ważności przepustki dla osób, które chorowały na Covid-19 ma wynieść sześć miesięcy.

Po konferencji premier na stronie internetowej vaccinerk.dk na szczepienia zgłosiło się rekordowe 11 tys. osób.

Czytaj: Rekord zakażeń w Niemczech. Saksonia wprowadza restrykcyjną zasadę 2G

Nagły wzrost zakażeń w Danii

Dania, choć należy do krajów o najwyższym poziomie wyszczepienia (75,3 proc. społeczeństwa łącznie z dziećmi), to od kilku dni notuje najwyższe dobowe liczby zakażeń koronawirusem. W poniedziałek było to 2 294, a tegoroczny rekord padł 2 listopada, gdy potwierdzono 2 740 zakażeń.

W szpitalach przebywa 303 chorych na Covid-19 (21 przybyło w ciągu minionej doby), a na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 36 osób.

Duńskie władze zniosły certyfikaty koronawirusowe na początku sierpnia, a 10 września Covid-19 przestał być uznawany za chorobę groźną dla społeczeństwa z uwagi na niewielką liczbę zakażeń i wysoki poziom wyszczepienia. 

Czytaj: Czy rząd zamknie szkoły? Andrusiewicz: odgórnych decyzji nie będzie

Od 8 listopada granice USA znów otwarte. Wprowadzono nowe zasady wjazdu

W Austrii będą obowiązywać rygorystyczne zasady. Szczególnie odczują je niezaszczepieni

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum