• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

W 2019 r. odnotowano w Polsce 1492 przypadki odry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2020 11:35

W całym 2019 r. zanotowano w Polsce 1492 przypadki odry - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Rok wcześniej, w 2018 r., zarejestrowano 359 przypadków tej choroby.

W 2019 r. odnotowano w Polsce 1492 przypadki odry
w 2018 r., zarejestrowano 359 przypadków odry, w 2019 r. było ich 1492. Fot. Archiwum

Odra jest zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i - jak wskazują eksperci - w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym około 98 proc.

Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Eksperci WHO uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach nieprawdziwych informacji o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum