• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Triaż pielęgniarski w POZ? Gen. Gielerak: Trzeba posłużyć się doświadczeniami z SOR-ów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 stycznia 2022 09:40

Gen. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego, podkreślił, że praktycznie w każdej fali pandemii są popełniane podobne błędy. Wśród nich wymienił m.in. niedostateczną opiekę przedszpitalną. Gielerak wskazuje, że w POZ należałoby wykorzystać doświadczenia z SOR-ów.

Triaż pielęgniarski w POZ? Gen. Gielerak: Trzeba posłużyć się doświadczeniami z SOR-ów
Triaż pielęgniarski w POZ? Gen. Gielerak: Trzeba posłużyć się doświadczeniami z SOR-ów. Fot. AdobeStock
  • Gen. Grzegorz Gielerak wyjaśnił w rozmowie z PAP, że pewnych błędów, np. w opiece przedszpitalnej można uniknąć
  • Jego zdaniem dobrym pomysłem we wzmacnianiu opieki POZ jest skorzystanie ze sprawdzonych działań SOR
  • Triaż stosowany na oddziałach ratunkowych można przełożyć na warunki POZ - wówczas byłby to triaż pielęgniarski
  • - Druga sprawa to np. wyznaczenie tym pacjentom określonych godzin przyjęć - dodał generał

Koronawirus. W piątej fali konieczne wzmocnienie systemu POZ

Gen. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, wyjaśnił w rozmowie z PAP, że jednym z istotnych działań jest zapobieganie śmiertelności chorych na COVID-19 dzięki odpowiedniej diagnostyce.

Zdaniem generała tylko sprawna diagnoza oraz ścieżka pacjenta w systemie ochrony zdrowia pozwolą na ograniczenie śmiertelności. Podał także przykład tego, w jaki sposób można usprawnić POZ.

- Na poziomie zwłaszcza POZ trzeba posłużyć się doświadczeniami, które mamy chociażby z SOR-ów. Już na samym początku epidemii zrobiliśmy w szpitalach triaż. Każdy pacjent trafiający do szpitala jest wyjściowo triażowany, oceniamy jego ryzyko zakażenia, aby nie mieszać pacjentów zakażonych z niezakażonymi. Triaż pielęgniarski w POZ byłby tego odpowiednikiem. Druga sprawa to np. wyznaczenie tym pacjentom określonych godzin przyjęć - wyjaśnił gen. Gielerak.

"Dedykowany personel wyposażony w środki ochrony"

Jak mówił dalszej części rozmowy, dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zasad bezpieczeństwa, by osoby z infekcją nie stanowiły zagrożenia dla innych pacjentów.

- Jeżeli przychodzisz z gorączką, kaszlem, infekcją to przychodzisz w określonych godzinach. Po tym czasie dokonujemy dekontaminacji, fumigacji. Dodatkowo do obsługi tych chorych powinien istnieć dedykowany personel wyposażony w odpowiednie środki ochrony - wyjaśnił.

- To proste trzy czynności. One świetnie sprawdzają się na SOR. Bardzo mocno podniosłoby to funkcjonalność POZ, aby pacjenci nie odbijali się od drzwi. Tak, aby nie czuli się, że są w systemie, ale realnie poza nim - podkreślił generał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum