• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Testowanie na COVID-19 nowych pacjentów w szpitalach to fikcja

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia14 maja 2022 07:00

Od 1 kwietnia większość szpitali nie wykonuje testów na COVID-19 przyjmowanym pacjentom, ale istnieją wyjątki. Najczęściej jednak testy te wykonuje się u osób z objawami klinicznymi.

Testowanie na COVID-19 nowych pacjentów w szpitalach to fikcja
Coraz mniej szpitali decyduje się na testowanie pacjentów. Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: od 28 marca nie obowiązuje w Polsce wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium albo przed przyjęciem do szpitala
  • Z kolei od 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania oraz wykonywania testów na koronawirusa – to lekarz decyduje o ewentualnym zleceniu testu. Od tego dnia nie ma możliwości wykonania darmowego testu w aptekach, punktach mobilnych czy laboratoriach
  • Jak wskazuje prawo.pl, bardzo mało jest placówek, które mimo wszystko testują pacjentów, aby uniknąć narażenia innych na zakażenie
  • Portal podał przykłady kilku szpitali, które w konkretnych przypadkach przeprowadzają testowanie pacjentów

Zmiany w zasadach testowania pacjentów z COVID-19

Przypomnijmy: od 1 kwietnia NFZ już nie płaci oddzielnie za wykonywanie testów w kierunku COVID-19. Co więcej, od 28 marca placówka medyczna nie ma już prawa żądać od pacjenta negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to zarówno przyjęcia do szpitala, jak i przy wyjeździe do sanatorium/uzdrowiska.

Jak podaje prawo.pl, znaczna część szpitali stosuje się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ w sprawie zaleceń postępowania diagnostycznego w sytuacji zmniejszenia zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19. W związku z tym, przy przyjęciu do szpitala testowanie zalecane jest jedynie ze wskazań klinicznych.

Portal zdecydował się na skierowanie pytania do kilku placówek, aby dowiedzieć się, jak przedstawia się sytuacja z testowaniem pacjentów.

- Testy w kierunku infekcji SASR-CoV-2 wykonywane są u pacjentów manifestujących objawy kliniczne, jak również u pacjentów poddawanych procedurom wysokiego ryzyka, przy których występuje zwiększone ryzyko zgonu w przypadku współistnienia jakiejkolwiek infekcji – wyjaśnił prawo.pl Marcin Bochniarz, zastępca dyrektora ds. świadczeń medycznych w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie i Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. Ks. B. Markiewicza.

Co ważne, powyższe wyjaśnienie o testowaniu pacjentów z objawami klinicznymi bardzo często podają inne lecznice. Często też powołują się na przepis, który mówi o tym, że o teście diagnostycznym decyduje lekarz.

W niektórych szpitalach test wciąż wymagany, choć NFZ za nie płaci

Jak wyjaśnia prawo.pl, w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie osoby przyjmowane do szpitala są proszone o okazanie negatywnego testu, a w przypadku jego braku, są poddawane procedurze testowania. Z kolei w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu – jak podaje prawo.pl – testowaniu podlegają pacjenci z obniżoną odpornością.

Oznacza to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, oba wymienione wyżej szpitale testują wbrew rekomendacjom. Jednak NFZ nie płaci już dodatkowo za testowanie.

- Nikt nie zakazuje testowania. Zatem przykładowo szef szpitala hematologicznego może uznać, że należy diagnozować pacjentów, ale może to robić dopiero po ich przyjęciu do placówki – wyjaśnił prawo.pl radca prawny Jakub Kowalski, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum